Infekcjom intymnym często towarzyszy świąd, pieczenie, upławy a nawet ból. Jeśli infekcja intymna nie zostanie szybko wyleczona, to może rozprzestrzenić się na cały układ rozrodczy, powodując przykre konsekwencje. Wiele kobiet myśli, że częste nawroty infekcji mogą powodować bezpłodność. Czy rzeczywiście jest się o co martwić?
Infekcje intymne a współżycie
Pojawiające się bóle podbrzusza podczas stosunku nie są przyjemne. Dlatego najlepiej na czas zakażenia powstrzymać się od współżycia, także ze względu na zakaźny charakter samej infekcji.
W jaki sposób zatem chronić się przed infekcjami?
Mężczyzna przed każdym stosunkiem powinien starannie umyć genitalia. W przeciwnym wypadku, grozi to przeniesieniem bakterii i grzybów znajdujących się pod napletkiem do dróg rodnych.
Kobiety natomiast powinny pamiętać, że po każdym współżyciu należy skorzystać z toalety. O dziwo to właśnie mocz jest bardzo skutecznym sposobem na usunięcie bakterii, które gromadzą się w cewce moczowej i u ujścia pochwy.
Infekcje intymne a płodność kobiety
Nieleczona infekcja intymna może przyczynić się do zaburzenia cyklu miesiączkowego, przejściowych kłopotów z zajściem w ciążę lub z jej utrzymaniem. Większość odpowiednio wyleczonych infekcji nie prowadzi do bezpłodności. Ważne jest, żeby w momencie pojawienia się pierwszych objawów stanu zapalnego zastosować odpowiednie leczenie lekami dostępnymi bez recepty lub skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiednią kurację.
Jeśli infekcja nie zostanie wykryta w porę, może przenieść się na inne narządy. W tym wypadku szczególnie zagrożone są kobiety w wieku rozrodczym. Wówczas zakażenie może zaatakować macicę, jajowody i jajniki. Stany zapalne pozostawiają zrosty, co skutkuje niepłodnością jajowodową i utrudnia (ale nie uniemożliwia) zajście w ciążę. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i skuteczne leczenie infekcji pochwy.
Infekcje intymne w ciąży
Planujesz powiększenie rodziny? Zanim zaczniesz starania, upewnij się, że nie przechodzisz żadnej infekcji. W tym celu warto wykonać badanie czystości pochwy u ginekologa. Profilaktyka powinna dotyczyć także twojego partnera. Każda infekcja, szczególnie na początku ciąży, stanowi zagrożenie dla płodu. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do poronienia lub przedwczesnego porodu.
O higienę i zdrowie intymne powinnyśmy dbać zawsze, nie tylko w okresie przed planowaną ciążą lub w jej trakcie. Pamiętajmy, że wówczas śluzówka pochwy jest szczególnie rozpulchniona i produkuje więcej wydzieliny, dlatego bakterie łatwiej się rozmnażają.
Infekcje intymne i co dalej?
Leczenie infekcji intymnych wymaga zastosowania leków o potwierdzonej skuteczności. Jednym z nich jest GYNOXIN® Optima, który zarówno usuwa świąd, pieczenie, upławy i inne objawy towarzyszące zakażeniu, jak i zapobiega ich nawrotom. Jest pierwszym lekiem w postaci dopochwowych kapsułek miękkich, który teraz dostępny jest bez recepty. Działa szybko, bo leczy infekcję intymną w 3 dni.
Materiał powstał we współpracy z właścicielem marki Gynoxin OPTIMA
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!