Hashimoto a ciąża – jak planować i donosić ciążę z chorobą Hashimoto

hashimoto a ciąża fot. Adobe Stock
Choroba Hashimoto może powodować trudności z zajściem w ciążę. U ciężarnych niedoczynność tarczycy wynikająca z Hashimoto jest zagrożeniem dla rozwoju dziecka. Dzięki kontrolowaniu hormonów tarczycy, przyjmowaniu leków i suplementów, kobieta ma pełne szanse na ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.
/ 22.04.2020 15:08
hashimoto a ciąża fot. Adobe Stock

Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Charakteryzuje się niedoczynnością tarczycy, wynikającą z atakowania tego gruczołu przez produkowane w organizmie przeciwciała przeciwtarczycowe. Rozregulowanie działania tarczycy może prowadzić do niepłodności, poronień, przedwczesnego porodu i może zagrażać zdrowiu dziecka.

Spis treści:

  1. Choroba Hashimoto a problemy z ciążą
  2. Hashimoto a ciąża - wpływ na owulację i cykl menstruacyjny
  3. Jak przygotować się do ciąży z chorobą Hashimoto?  

Nieleczona choroba Hashimoto może przyczyniać się do problemów z ciążą

Nieleczona lub nieuregulowana choroba Hashimoto może przyczynić się do trudności z zajściem w ciążę w związku z zaburzeniem owulacji. Może także powodować poronienia lub powstanie wad płodu. Jednak, jak podkreśla specjalista ginekologii dr n.med. Rafał Kuźlik z Kliniki Saskamed, w przypadku prawidłowego leczenia i uregulowania pracy gruczołu tarczowego ryzyko niepłodności, poronień czy wad wrodzonych płodu jest takie samo jak w zdrowej populacji kobiet.

Można śmiało powiedzieć, że kobieta cierpiąca na chorobę Hashimoto, prawidłowo leczona, ma takie same szanse na zajście w ciążę jak ta, która jest zdrowa
– mówi dr n.med. Rafał Kuźlik z Kliniki Saskamed

Głównymi zagrożeniami wynikającymi z nieleczonej choroby Hashimoto mogą być:

Hashimoto a ciąża - wpływ na owulację i cykl menstruacyjny

Gruczoł tarczowy, czyli tarczyca, produkuje hormony mające wpływ na cały organizm kobiety, także na jej cykl menstruacyjny

Zaburzona funkcja tarczycy może spowodować brak owulacji, w związku z czym nie będzie szans na zapłodnienie i taka kobieta będzie niepłodna. Jeżeli jednak pojawi się owulacja i dojdzie do ciąży, to niedoczynność tarczycy może przyczynić się do poronienia lub porodu przedwczesnego
– wyjaśnia dr n.med. Rafał Kuźlik z Kliniki Saskamed

Jak przygotować się do ciąży z chorobą Hashimoto? Badania i suplementacja

Jeżeli kobieta ma trudności z zajściem w ciążę lub w jej rodzinie występowały choroby tarczycy, powinna jak najwcześniej zrobić badania diagnostyczne. W celu sprawdzenia, czy tarczyca pracuje prawidłowo należy wykonać badania:

  • TSH,
  • fT4 (wolne T4),
  • przeciwciała przeciwtarczycowe aTG i aTPO (anty-TG i anty-TPO).

Badanie hormonów tarczycy jest zalecane również podczas ciąży. – W celu monitorowania procesu leczenia należy raz w miesiącu (w przypadku ciąży) sprawdzać poziom TSH i fT4 – mówi dr Rafał Kuźlik i dodaje, że podczas ciąży kobieta z chorobą Hashimoto powinna pamiętać o suplementacji jodem oraz regularnym przyjmowaniu zaleconych leków.

Kobieta z chorobą Hashimoto nie tylko w trakcie, ale i przed ciążą powinna regularnie przyjmować leki – syntetyczne hormony tarczycy (Euthyrox lub Letrox). Odpowiednio dawkowane preparaty pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu osoby z tym schorzeniem
– mówi dr n.med. Rafał Kuźlik z Kliniki Saskamed

Ponieważ do produkcji metabolitów hormonów tarczycy niezbędny jest jod, każda kobieta przed ciążą i w jej trakcie powinna dostarczać w diecie ok. 200 mg tego pierwiastka. Bogatymi źródłami jodu w pożywieniu są: ryby morskie (dorsz, mintaj, makrela), owoce morza, algi, rośliny pochodzące z terenów o dużej zawartości tego pierwiastka w glebie. Jod może być również wchłaniany do organizmu z powietrza przez płuca w trakcie oddychania i przez skórę. Jest to możliwe głównie nad morzami i oceanami.

Więcej o chorobach tarczycy:
Choroba Hashimoto – objawy, badania, leczenie, Hashimoto w ciąży
Niedoczynność tarczycy – leczenie niedoczynności tarczycy
Nadczynność tarczycy - dlaczego chorujemy?
USG tarczycy - przygotowanie do badania, normy, cena

Rafał Kuźlik
dr n. med.
Rafał Kuźlik
specjalista ginekologii i położnictwa oraz ginekologii estetycznej

Specjalista ginekologii i położnictwa oraz ginekologii estetycznej z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym. Od 2015 roku dyrektor medyczny w klinice Saskamed, której jest współzałożycielem. Opublikował wiele prac naukowych z zakresu ginekologii operacyjnej i plastycznej. Jest jednym z najczęściej polecanych ginekologów w Polsce. Dr n.med. Rafał Kuźlik jest autorem metody „One Cut Technique” – operacji warg sromowych, która została doceniona na Międzynarodowej Konferencji Ginekologii Plastycznej w Rzymie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA