Jak wygląda badanie hormonów tarczycy?

próbówki z krwią fot. Adobe Stock
Podstawowym badaniem przy kłopotach z tarczycą jest sprawdzenie TSH, ale lekarz może dać ci skierowanie na także FT4 i FT3. Co oznaczają te skróty. Na czym polega badanie? O której godzinie najlepiej je zrobić i czy trzeba być na czczo? Przeczytaj!
Diana Ożarowska-Sady / 03.04.2018 10:49
próbówki z krwią fot. Adobe Stock

Diagnostykę tarczycy najczęściej zaczyna się od sprawdzenia poziomu TSH. Skrótem tym określa się produkowany przez przysadkę mózgową hormon tyreotropowy.

Jego wyższe stężenie we krwi jest dla tarczycy sygnałem, że powinna się intensywniej wziąć do roboty i nasilić produkcję własnych hormonów:

  • T4 – czyli tyroksyny
  • T3 – trójjodotyroniny.

Dla odmiany – gdy tarczyca pracuje zbyt intensywnie, poziom TSH we krwi spada. Ma to być sygnałem do jej wyciszenia.
Znajomość tych mechanizmów przydaje się zwłaszcza przy diagnozowaniu

  • niedoczynności tarczycy – TSH jest wtedy z reguły podwyższone, a poziom tyroksyny za niski);
  • nadczynności tarczycy – TSH spada wówczas poniżej normy, a podnosi się poziom  trójjodotyroniny.

Idziemy na badania

Dostałaś skierowanie na badanie TSH? A może zostało ono rozszerzone o hormony tarczycy: T4 lub T3 (albo tzw. wolne frakcje tych hormonów czyli FT4 i FT3)? Do przeprowadzenia badania konieczne jest pobranie krwi.

  • Choć nie ma całkowitego przeciwwskazania, by przed nim coś zjeść, zaleca się jednak zrobić to na czczo (minimum 8 godzin od ostatniego posiłku). Po wypiciu szklanki wody.
  • Na pobranie krwi przyjdź rano – w godzinach od 7 do 10. TSH wydzielane jest bowiem pulsacyjnie (najwyższe wartości osiągając między godziną 23, a 4 rano).

Jeżeli przyjmujesz leki...

...skonsultuj się wcześniej z lekarzem, czy masz je zażyć przed badaniem czy dopiero po pobraniu krwi.
Na poziom TSH mogą mieć wpływ np. leki przeciwdepresyjne czy sterydy. Co ciekawe, suplementowany przy niedoczynności tarczycy hormon (lewotyroksyna) nie ma wpływu na wynik. Jeżeli jednak oprócz TSH sprawdzamy także T4 lub T3 (albo ich wolne frakcje FT4 i FT3), wtedy większość lekarzy zaleca przyjęcie leku dopiero po pobraniu krwi.

Polecamy!
Masz niedoczynność tarczycy? Tego lepiej nie jedz! – ostrzegają. Czy mają rację?
Czy do USG tarczycy trzeba się przygotować?
Jakie hormony najlepiej zbadać w ramach diagnostyki zaburzeń tarczycy?
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA