Jakie guzki mogą występować w gruczole tarczowym?

Jakie guzki mogą występować w gruczole tarczowym?
Guzki tarczycy oglądane pod mikroskopem mogą mieć różną budowę. Najczęściej spotykanymi zmianami są guzki koloidowe oraz gruczolaki pęcherzykowe. Oprócz nich w gruczole tarczowym występować może cały szereg innych guzków - począwszy od łagodnych gruczolaków, skończywszy na nowotworach złośliwych.
/ 28.09.2010 11:33
Jakie guzki mogą występować w gruczole tarczowym?

Skąd się biorą guzki?

Dokładna przyczyna pojawiania się zmian ogniskowych w gruczole tarczowym nie została do końca wyjaśniona. Udział w ich powstawaniu mają z pewnością czynniki takie jak: niedobory jodu, choroby autoimmunologiczne tarczycy (choroba Hashimoto), czynniki genetyczne, przebyte w przeszłości napromienianie (radioterapia) okolicy szyi.

Torbiele tarczycy

Torbiele są to odgraniczone od pozostałego miąższu tarczycy przestrzenie wypełnione płynem bądź też elementami stałymi. O ile torbiele z płynną zawartością są zazwyczaj łagodne, o tyle wśród torbieli zawierających komponenty stałe częściej zdarzyć się mogą zmiany o charakterze złośliwym. Dolegliwości związane z obecnością torbieli pojawiają się, gdy osiąga ona duże rozmiary, uciskając na przylegające do niej struktury szyi – pojawić się może uczucie ucisku, dyskomfortu, czy też problemy z oddychaniem.

Guzki autonomiczne

Guzki autonomiczne to zmiany, które wydzielają hormony tarczycy niezależnie od sygnałów przesyłanych z kontrolujących czynność tarczycy podwzgórza i przysadki mózgowej. Ich obecność wiąże się najczęściej z występowaniem objawów nadczynności tarczycy.

Zobacz także: Pojedynczy guzek autonomiczny tarczycy

Guzki zapalne

Zmiany ogniskowe w miąższu tarczycy pojawiać się mogą w przewlekłych chorobach zapalnych tego gruczołu. Chorobą zapalną jest także rzadko występujące podostre zapalenie tarczycy – wyczuwalny guzek tarczycy jest w jej przebiegu zwykle bardzo bolesny.

Nowotwory tarczycy

Guzki nowotworowe stanowią jedynie kilka procent zmian ogniskowych tego narządu. Istnieją jednak grupy osób, u których złośliwy charakter guzka jest bardziej prawdopodobny niż u innych. Należą do nich m.in.:

  • osoby w których rodzinie występowały przypadki raka tarczycy,
  • osoby napromieniane w przeszłości z powodu innego nowotworu,
  • poniżej 18. i powyżej 60. roku życia.

W tarczycy lokalizować mogą się także przerzuty nowotworów innych narządów.

Zobacz także: Guzek tarczycy - czy to może być rak?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA