Objawy niedoczynności tarczycy pojawiają się w wyniku niedoboru hormonów produkowanych przez tarczycę. Problem ten występuje prawie pięć razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jak rozpoznać niedoczynność?
Najczęstsze objawy niedoczynności tarczycy
Niedoczynność tarczycy objawia się spowolnieniem procesów w organizmie – chory może odczuwać bardziej lub mniej nasilone symptomy. Jednym z nich jest postępujące zmęczenie, zwiększenie masy ciała, senność i większe męczenie się. Choroba wpływa nie tylko na samopoczucie, ale tez na wygląd, sprawiając, że skóra pacjenta robi się blada, szorstka i sucha, a włosy łamliwe i słabe (z tendencją do wypadania).
Niedoczynność tego gruczołu wpływa także na perystaltykę przewodu pokarmowego, co sprawia, że chory cierpi na zaparcia.
Innymi częstymi objawami schorzenia są:
- zaburzenia pamięci,
- pogorszenie koncentracji,
- nastroje depresyjne,
- nadmierne rogowacenie skóry,
- problemy z zajściem w ciążę u kobiet.
To właśnie ten ostatni jest jednym z największych bolączek chorujących na niedoczynność tarczycy młodych kobiet. Doświadczają one bowiem często zaburzeń miesiączkowania, a ich okresy są krótkie, ale obfite. U mężczyzn niedoczynność może powodować zaburzenia libido i potencji.
Pozostałe objawy niedoczynności tarczycy poznacie na naszym filmie!
Czy niedoczynność tarczycy uniemożliwia odchudzanie?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!