Niedoczynność tarczycy – objawy

Na niedoczynność tarczycy najczęściej chorują kobiety. Jakich doświadczają objawów?
Marta Słupska / 21.08.2017 13:01

Objawy niedoczynności tarczycy pojawiają się w wyniku niedoboru hormonów produkowanych przez tarczycę. Problem ten występuje prawie pięć razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jak rozpoznać niedoczynność?

Najczęstsze objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy objawia się spowolnieniem procesów w organizmie – chory może odczuwać bardziej lub mniej nasilone symptomy. Jednym z nich jest postępujące zmęczenie, zwiększenie masy ciała, senność i większe męczenie się. Choroba wpływa nie tylko na samopoczucie, ale tez na wygląd, sprawiając, że skóra pacjenta robi się blada, szorstka i sucha, a włosy łamliwe i słabe (z tendencją do wypadania).

Niedoczynność tego gruczołu wpływa także na perystaltykę przewodu pokarmowego, co sprawia, że chory cierpi na zaparcia.  

Innymi częstymi objawami schorzenia są:

  • zaburzenia pamięci,
  • pogorszenie koncentracji,
  • nastroje depresyjne,
  • nadmierne rogowacenie skóry,
  • problemy z zajściem w ciążę u kobiet.

To właśnie ten ostatni jest jednym z największych bolączek chorujących na niedoczynność tarczycy młodych kobiet. Doświadczają one bowiem często zaburzeń miesiączkowania, a ich okresy są krótkie, ale obfite. U mężczyzn niedoczynność może powodować zaburzenia libido i potencji.

Pozostałe objawy niedoczynności tarczycy poznacie na naszym filmie!

Czy niedoczynność tarczycy uniemożliwia odchudzanie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!