Otyłość oporna na leczenie – zbadaj hormony tarczycy!

Kobieta stojąca na wadze fot. Fotolia
Wśród przyczyn otyłości należy zwrócić szczególną uwagę na choroby tarczycy. Narząd ten wydziela bowiem hormony niezbędne do regulacji metabolizmu człowieka. Metabolizm natomiast określa sposób spalania kalorii, który w efekcie reguluje masę ciała.
/ 22.02.2019 11:57
Kobieta stojąca na wadze fot. Fotolia

Zmagasz się z niedoczynnością tarczycy? Nieleczona choroba może powodować przyrost masy ciała, a co za tym idzie, dalsze poważne problemy ze zdrowiem.

Diagnostyka chorej tarczycy

Zaburzenia pracy tarczycy często przybierają subtelną formę, a co za tym idzie, mogą pozostać niezdiagnozowane. Zdarza się, że jedynym objawem niedoczynności tarczycy jest trudność ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Początkowo lekarz może namawiać pacjenta jedynie do intensywniejszych ćwiczeń i przestrzegania diety. Dopiero w późniejszym etapie, gdy masa ciała nie ulegnie zmianie, lekarz zleci zbadanie poziomu hormonów.

Jeśli nie możesz schudnąć, pomimo stosowania drastycznych diet i ćwiczeń, pomyśl o wizycie u lekarza endokrynologa.

Niedoczynność tarczycy - poradnik

Dlaczego tarczyca nie wydziela wystarczającej ilości hormonów?

Najczęściej to układ immunologiczny chorego atakuje tarczycę "przez pomyłkę". Hypotyroidyzm jest powodowany przez zapalenie tarczycy lub czasem przez terapię innych schorzeń tarczycy. Gdy tarczyca jest powiększona, stosuje się terapię jodem radioaktywnym albo wykonuje operację, która usuwa nadaktywny fragment. Zabiegi te jednak jako powikłanie mogą skutkować niedoczynnością tarczycy.

Pierwsze objawy

Najczęstszymi objawami niedoczynności tarczycy są:

  • ciągłe zmęczenie,
  • uczucie zimna,
  • zaparcia.

Te wszystkie objawy związane są ze spowolnieniem metabolizmu w rezultacie obniżonego stężenia hormonów tarczycy.

Utajona nadczynność lub niedoczynność tarczycy - jak ją rozpoznać?

Przebadaj się!

Aby rozpoznać niedoczynność tarczycy, wystarczy pobrać krew. Co dalej? Wystarczy przyjmować odpowiednie dawki hormonów, a wskazówka na wadze zacznie się cofać. Wcześnie rozpoznana i leczona niedoczynność tarczycy pozwoli uniknąć nadwagi, która przyczynia się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych.

Zobacz także:
Co warto wiedzieć o nadczynności tarczycy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA