Pożegnanie z prezerwatywą
Przyszłość antykoncepcji to hormony. W tym kierunku idą odkrycia.

- Iwona Czarnyszewicz/ "Uroda"
Na szczepionki antykoncepcyjne i pigułkę dla mężczyzn musimy jeszcze poczekać. Ale do dyspozycji są już plastry samoprzylepne, zastrzyki progesteronowe oraz tabletki dla kobiet karmiących. A co będzie z prezerwatywą? Czy trafi wkrótce do lamusa?
Pigułka dla mamy
To mit, że kobieta karmiąca nie może zajść w ciążę. Faktycznie, przez jakiś czas u świeżo upieczonej mamy nie pojawia się miesiączka. Ale to nieprawda, że nie może dojść do owulacji. Mamy już tabletkę dla kobiet karmiących - Cerazette. Nie może wtedy przyjmować pigułek dwuskładnikowych ze względu na zawarty w nich estrogen. A Cerazette jest jednoskładnikowa, zawiera syntetyczny odpowiednik progesteronu, który wprawdzie przedostaje się do pokarmu, ale jest neutralny dla noworodka. Jego poziom w organizmie karmiącej jest wysoki. Minus? Tę pigułkę trzeba przyjmować codziennie, dokładnie co 24 godziny. Poślizg - maksymalnie do półtorej godziny.
Mniej miesiączek
W USA dostępna jest tabletka o nazwie Seasonal, która zmniejsza liczbę menstruacji z 13 do 4 w roku. W jednym opakowaniu znajduje się 91 tabletek, które starczają na 3 miesiące. Potem robi się przerwę, w czasie której występuje krwawienie. Dawniej - kiedy antykoncepcja nie była tak rozpowszechniona - kobiety miały mniej miesiączek (częściej były w ciąży). Dziś Afrykanki czy Aborygenki miesiączkują w swoim życiu ok. 160 razy, a Europejki i Amerykanki - 450 razy.
Podobny efekt możesz uzyskać, biorąc zawartość opakowań klasycznych pigułek - jednego za drugim. Po zużyciu trzech powinnaś zrobić przerwę. Kiedy śluzówka macicy osiąga pewien wiek, złuszcza się. Raz na kilka miesięcy musi się zregenerować. Jeśli do tego nie dopuścimy, mogą wystąpić uciążliwe plamienia.
Mamy też możliwość przyjmowania zastrzyków progesteronowych. Jeden wystarcza na 3 miesiące. Niestety, są minusy: w przypadku wystąpienia efektów ubocznych niemożliwe jest odessanie zastrzyku z mięśnia.
Plaster na tydzień
Czy słyszałaś o plastrach antykoncepcyjnych, które raz w tygodniu nakleja się na skórę? W jednym opakowaniu Evry są 3 plastry. Po odklejeniu ostatniego dostaniesz miesiączkę. Evra polecana jest kobietom, które mają problemy z wątrobą, bo hormony nie trafiają bezpośrednio do układu pokarmowego. Nie może ich stosować osoba, która waży ponad 100 kg, gdyż dawka hormonów będzie dla niej niewystarczająca. Jeden minus: cena plasterków jest dwukrotnie wyższa od cen nowoczesnych pigułek antykoncepcyjnych dostępnych na polskim rynku.