31 maja – Światowy Dzień bez Tytoniu
31 maja po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Ile osób na świecie i w Polsce pali papierosy? Czy to prawda, że na świecie jest coraz więcej palaczy?


fot. Fotolia
Choć coraz mniej młodych osób sięga po klasycznego papierosa, to wciąż osoby których koncerny tytoniowe lata temu „wyhodowały” na swoich wieloletnich klientów pali i boi się rzucić palenie. Co więcej, w globalnym ujęciu liczba palaczy rośnie. Dlaczego?
Otóż koncerny tytoniowe próbują podnieść poziom sprzedaży swoich produktów w krajach z niższym dochodem krajowym, gdzie moda na palenie jest duża. To u nas – w Europie – oraz w USA świadomość szkodliwości palenia jest ogromna, natomiast w innych zakątkach świata już niekoniecznie.
Journal of the American Medical Association opublikował raport, który dotyczy danych na temat palenia tytoniu zbieranych od 1980 roku do 2012 roku w 187 krajach. Badacze z amerykańskiego University od Washington w Seattle i australijskiego University of Melbourne poinformowali, że aktualna liczba palaczy na świecie wynosi około 1 miliarda i, co gorsza, wciąż rośnie.
W 1980 r. paliło tytoń 721 milionów osób (powyżej 15 r.ż), a w 2012 r. liczba ta wyniosła już 967 mln. Zdaniem autorów może to być spowodowane wzrostem liczby ludności, która w ostatnich 50 latach podwoiła się, ale przecież koncerny tytoniowe podbijają właśnie inne rynki i moda na palenie przykładowo w Chinach ma się znakomicie. Europa i Stany Zjednoczone wyedukowały się już i powszechna jest wiedza na temat szkodliwości palenia, ale ten trend nie dotyczy niestety całego świata, a już szczególnie tzw. trzeciego świata.
Jak podaje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) z 1 miliarda osób palących aż 80% żyje w krajach o niskim i średnim dochodzie narodowym.
Według badań przeprowadzonych w Polsce przez GATS (Global Adult Tobacco Survey) między 2009 a 2010 wynika, że pali 27% osób powyżej 15 r.ż. co daje 8,7 miliona palaczy. 33,5% mężczyzn pali, kobiet – 21%.
Kiedy u nas paliło się najwięcej? Otóż rok 1982 był krytyczny pod tym względem, gdyż codziennie aż 65% mężczyzn zapalało papierosa, a kobiet 32%.
A gdzie pali się najwięcej papierosów na dobę i jedocześnie jest dużo palaczy? Otóż w Grecji, Irlandii, we Włoszech, Japonii, we wspomnianych Chinach, oraz w Kuwejcie, na Filipinach, w Rosji, Szwajcarii i Urugwaju.
Jak podaje WHO przez palenie tytoniu umiera rocznie blisko 6 milionów osób, z czego 10% to ofiary biernego palenia.
Zobacz też: 5 produktów, które pomogą ci rzucić palenie!
Źródło: materiały prasowe Kliniki rzucania palenia Allen’a Carr’a/mn