7 nietypowych zmian w organizmie, po których można poznać owulację
Owulacja to inaczej jajeczkowanie – moment uwolnienia komórki jajowej. Dzięki niemu możliwe jest zajście w ciążę. Każda z nas odczuwa go nieco inaczej, ale większość obserwuje u siebie te konkretne objawy…

To, jak zachowanie niektórych z nas zmienia się w czasie miesiączki i przed nią (PMS!), jest powszechnie wiadome i często bywa wykorzystywane w damsko-męskich sprzeczkach („Co z tobą, masz okres?!”). Dużo mniej natomiast mówi się o tym, jakie zmiany dotyczą kobiecego ciała w trakcie owulacji. A dotyczą, bo przecież naszym zachowaniem, niezależnie od płci, steruje biologia, a szczególnie hormony.
Zmiany owulacyjne
Tym, kiedy wypadają dni płodne, interesujemy się głównie wtedy, gdy pragniemy zajść w ciążę, lub przeciwnie – gdy chcemy jej uniknąć. Cykl menstruacyjny każdej kobiety może się nieco różnić długością, uważa się jednak, że prawidłowo powinien trwać 28 dni, choć cykle wynoszące 23-35 dni wciąż mieszczą się w normie.
Przyjmuje się, że owulacja następuje 14 dni przed końcem cyklu. W tym czasie nasz organizm może działać nieco odmiennie niż zazwyczaj, a my same możemy czuć się inaczej – także w sferze psychiki. Co ciekawe, zmiany te dotyczą nie tylko wyglądu i zachowania, ale też samopoczucia, odbierania bodźców, a nawet… snów.
Nie chodzi o to, że my, kobiety, jesteśmy „jakieś inne” i w okresie dni płodnych wpadamy w jakąś spiralę dziwnych zachowań – wręcz przeciwnie: to biologia sprawia, że możemy w tym czasie czuć się inaczej niż zwykle i nie ma w tym zupełnie niczego nietypowego!
Przyjrzyjmy się zatem, jakich (zazwyczaj subtelnych) zmian w organizmie możemy się w tym czasie spodziewać i na co co miesiąc warto się przygotować. Znajdziecie je w naszej galerii. Oczywiście pominęłyśmy w nich te typowe, po których możemy rozpoznać owulację: podwyższenie temperatury ciała, zmianę śluzu szyjkowego czy tkliwość piersi.
Polecamy:
Miesiączka w XIX wieku. Co o niej sądzono?
Brak miesiączki i jego przyczyny
1 z 7

1. Czujesz się bardziej seksowna
2 z 7

2. Boli cię podbrzusze
W zależności od tego, z którego jajnika w danym miesiącu uwalniane jest jajeczko, wiele kobiet odczuwa ból z lewej lub prawej strony podbrzusza. Dla niektórych jest on bardziej nieprzyjemny niż ból w czasie okresu...
3 z 7

3. Masz nietypowe sny
To mogą być koszmary lub sny bardzo dziwaczne. Są one spowodowane podwyższoną temperaturą ciała.
4 z 7

4. Jesteś złośliwsza dla kobiet...
...i milsza dla mężczyzn! Dodatkowo masz większą potrzebę rywalizacji z innymi paniami.
5 z 7

5. Masz zwiekszone libido
Podwyższony poziom testosteronu sprawia, że w czasie owulacji mamy większą ochotę na seks. Znów działa więc biologia, która dąży do zapłodnienia!
6 z 7

6. Jesteś bardziej podatna na infekcje
Dlaczego? Ze względu na podwyższony poziom estrogenu, który zmniejsza aktywność jednej z kluczowych cząsteczek układu immunologicznego. Dzięki temu plemniki mogą dłużej przetrwać w kobiecym organizmie i doprowadzić do ciąży.
7 z 7

7. Masz więcej pewności siebie
Testosteron w parze z estrogenem sprawia, że w czasie owulacji wiele kobiet czuje się lepiej we własnym ciele, ma więcej pewności siebie i asertywności. Szkoda, że nie mamy tak na co dzień! ;)