Angina - objawy i leczenie choroby
Choć angina kojarzy się raczej z mroźną zimą, to jednak tylko złudzenie. Jak na złość, angina często dopada w środku gorącego lata.

Anginę wywołują paciorkowce – groźne bakterie, które żyją w naszym otoczeniu, czekając na sprzyjający moment, by zaatakować. A taki latem zdarza się szczególnie często! Dowiedz się, jak rozpoznać objawy anginy, jak leczyć tę chorobę i co możesz zrobić, by jej uniknąć.
Jakie są objawy anginy?
Pierwszym objawem anginy są dreszcze i wysoka gorączka. Potem na migdałkach pojawia się białawy nalot, tzw. ropne czopy, ale nie zawsze są one widoczne. Gardło boli tak, jakby tkwił w nim kawałek szkła. Niekiedy chory nie jest w stanie przełknąć jednego kęsa. Gorączka może dojść nawet do 40 stopni. Jeśli więc podejrzewasz, że ktoś z twoich bliskich zachorował na anginę, koniecznie wezwij lekarza. Z tą chorobą nie ma żartów! Niewyleczona angina może doprowadzić m.in. do zapalenia stawów, zapalenia nerek czy utraty słuchu.
Prawie identyczne, jak w przypadku anginy, objawy wywołują też inne choroby zakaźne – mononukleoza lub szkarlatyna. Jeśli więc dokucza ci silny ból gardła, idź do lekarza.
Na czym polega leczenie anginy?
W odróżnieniu od niegroźnych wirusowych infekcji gardła, konieczne jest zażywanie antybiotyków, i to tak długo, jak zaleci lekarz. W żadnym wypadku nie wolno przerwać kuracji, gdy gardło przestanie boleć. Antybiotyk trzeba zażywać przez co najmniej tydzień, a oprócz tego warto płukać gardło preparatami działającymi przeciwzapalnie albo popijać napar z nasion lnu. No i koniecznie na tydzień należy położyć się do łóżka! Jeśli utrzymuje się gorączka powyżej 38 stopni, trzeba ją obniżać środkami, które zaleci lekarz.
7 zasad, dzięki którym unikniesz choroby!
- Nie kąp się, gdy jesteś spocona czy rozgrzana opalaniem. Stopniowo zanurzaj się w wodzie.
- Unikaj picia lodowatych płynów, zwłaszcza z kostkami lodu.
- Nie popijaj lodów gorącą kawą czy herbatą.
- Dbaj o higienę: myj ręce, gdy masz zamiar coś zjeść. Uważaj, możesz się też zarazić, pijąc wodę ze wspólnego kubeczka lub gryząc to samo jabłko.
- Nie dopuszczaj do wychłodzenia organizmu w klimatyzowanym samochodzie lub sklepie, na basenie.
- Koniecznie lecz zęby – próchnica bardzo sprzyja anginie.
- Jedz dużo ryb, warzyw i owoców, zwiększających odporność.
Dowiedz się więcej o tym, jak dbać o zdrowie latem:
5 żelaznych zasad, jak radzić sobie z upałem
Jak rozpoznać objawy udaru słonecznego?
3 sposoby na lato bez grzybicy stóp
Przegląd preparatów na oparzenia słoneczne
Na podstawie artykułu Aleksandry Barcikowskiej