Reklama

Serce uderza 60–80 razy na minutę. Gdy odpoczywamy, 40–60 razy. Rytm przyspiesza do 90–120 razy podczas wysiłku fizycznego lub gdy przeżywamy silne emocje. Bywa jednak, że serce przyspiesza lub zwalnia bez widocznych powodów. Wtedy mówimy o arytmii. Nie jest to choroba, lecz objaw schorzeń serca albo ogólnoustrojowych.

Reklama

Dwie grupy zaburzeń
Arytmię można podzielić na dwie grupy.
- Przyspieszenie akcji serca, powstawanie dodatkowych skurczów i migotanie przedsionków.
Kiedy pojawi się nagle, szybką ulgę przyniesie masaż żył na szyi, nabranie powietrza i zatrzymanie oddechu. Jednocześnie trzeba próbować zrobić wydech. Można też zanurzyć twarz w zimnej wodzie.
- Zwolnienie akcji serca, zmniejszenie liczby skurczów. Jeśli dochodzi do omdleń, należy położyć chorego z głową niżej niż reszta ciała.

Reklama

Niepokojące objawy
W zależności od stopnia zaawansowania arytmii mogą się pojawiać: uczucie nagłego silnego uderzenia serca, spowolnienie jego pracy lub przyspieszenie (miarowe lub nie). Mogą też dołączyć się: duszność, ból za mostkiem, zawroty głowy, wymioty, nagłe zasłabnięcie lub utrata przytomności.
Jeśli arytmia nawraca, trzeba skontaktować się z lekarzem. Po badaniach dobierze leki zwalczające zaburzenie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Reklama
Reklama
Reklama