Reklama

Najczęściej umiejscowiony jest w okolicy czoła lub skroni. Często, choć nie zawsze, jest jednostronny, pulsujący, nasila się po wysiłku. Na szczęście jednak zwykle rozwija się powoli. A to znaczy, że jeśli szybko wychwycisz pierwsze objawy, nie dopuścisz do jego nasilenia.

Reklama


Jak powstrzymać atak migreny?


Rozpoznaj objawy

Migrenę często poprzedzają nudności, zawroty głowy. Bólowi towarzyszą też nadwrażliwość na światło, zapachy lub dźwięki. U niektórych osób przed atakiem pojawia się tzw. aura – chory widzi błyski, zygzaki, ma mroczki w oczach lub obraz faluje przed nim jak rozgrzane powietrze.


Pomoc z apteki

Gdy tylko zauważysz pierwsze objawy migreny, przyjmij maksymalną bezpieczną dawkę leku (1000 mg aspiryny lub 1000 mg paracetamolu albo 400 mg ibuprofenu). Jeśli tego typu leki nie są skuteczne, spróbuj preparatów przeznaczonych specjalnie do zwalczania migreny – są one jednak dostępne tylko na receptę. Trzeba więc będzie odwiedzić lekarza, najlepiej neurologa.


Domowe metody

Lek to w przypadku migreny podstawa. Oprócz niego warto też zastosować się do poniższych rad. Dzięki nim ból szybciej przejdzie.

Reklama
  • Jeśli dasz radę, odpręż się, zjedz przekąskę, lub napij się słodkiej herbaty lub kawy. Czasem ból migrenowy wzmaga się w wyniku spadku poziomu cukru we krwi.
  • Połóż w ciemnym i cichym pokoju. Postaraj się zasnąć.
  • Niektórym pomaga też rodzaj szoku termicznego, który spowoduje lepsze ukrwienie naczyń w mózgu: zanurz stopy w bardzo ciepłej wodzie, a na głowę połóż chłodzący okład. Odpoczywaj z zamkniętymi oczami.
Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!