Bezpieczne lato - Kąpiel w morzu
W ramach akcji bezpieczne lato, podpowiadamy, co robić, gdy oddalisz się zbyt daleko od brzegu.

- Vita
Wyjeżdżając na urlop, nie myślisz o tym, że może przytrafić ci się coś złego. Ale niebezpieczne sytuacje mogą zaistnieć zawsze i w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego lepiej wcześniej się na nie przygotować. Gdy wiesz, co robić, nie grozi ci panika i masz duże szanse na wyjście cało z opresji. Podpowiemy ci m.in., jak przetrwać burzę w górach, porwanie przez morskie fale, konfrontację z niebezpiecznym psem. Ale także, jak poradzić sobie z dużo powszechniejszą biegunką w podróży i oparzeniem słonecznym.
Nad morzem najgroźniejsze są tzw. prądy wsteczne spowodowane przez załamujące się fale. Mają od kilku do kilkuset metrów szerokości i potrafią zepchnąć pływaka kilka kilometrów w głąb morza. Całe szczęście w Bałtyku dość rzadko się zdarzają.

Nie staraj się desperacko walczyć z prądem, płynąc prosto do brzegu. Jeśli czujesz, że opadasz z sił, połóż się na plecach i pozwól się nieść falom, dopóki mięśnie nie odpoczną.

Gdy się uspokoisz, zacznij płynąć równolegle do plaży – w poprzek prądu. Gdy wydostaniesz się z niego (poczujesz, że fale już cię nie odpychają), możesz kierować się prosto w stronę lądu.
Numery alarmowe!
112 OGÓLNY (policja, pogotowie, straż)
601 100 100 WOPR (Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe)
601 100 300 TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe)