Bezpłatne leki dla osób po 75. roku życia – kto skorzysta z ustawy?
Uchwalona przez Sejm ustawa zakłada, że bez względu na status materialny każdy senior po 75. roku życia będzie miał prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Od kiedy będzie obowiązywać?

Najpóźniej do 1 września tego roku minister zdrowia ma ustalić pierwszy wykaz leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, które będą bezpłatne dla osób po 75. roku życia. Ma się on przy tym kierować zarówno bezpieczeństwem i dostępnością proponowanych medykamentów, jak i limitem wydatków przewidzianych na ten cel w budżecie państwa. Jeśli po pierwszym kwartale danego roku wydatki przekroczą 25% budżetu przewidzianego na ten rok, minister wdroży „mechanizm korygujący” i zmieni wykaz.
Bezpłatne leki będą mogli przepisywać:
- lekarze podstawowej opieki zdrowotnej,
- niektóre pielęgniarki POZ,
- lekarze, którzy mają prawo wykonywania zawodu, ale przestali go wykonywać (dla siebie i członków najbliższej rodziny).
Projekt przygotował rząd. Za jej wejściem w życie głosowało 297 posłów, 3 było przeciw, a 139 wstrzymało się od głosu. W założeniu ustawa ma poprawić zdrowie i jakość życia seniorów, a także ograniczyć koszty hospitalizacji wynikające z nieprzyjmowania przez nich przepisanych leków. Koszt funkcjonowania ustawy określono na 125 mln zł.
Zobacz też: Na co chorują seniorzy w Polsce?