Reklama

Ugryzienie przez kleszcza najczęściej powoduje odczyn miejscowy w postaci zaczerwienienia i obrzęku, niekiedy może również dawać objawy ogólne w postaci np. gorączki. W niewielkim jednak procencie może dojść do przeniesienia bakterii Borrelia burgdorferi, wywołujących wspomnianą już boreliozę. Uważa się, że do zakażenia nie dochodzi, gdy usunie się kleszcza przed upływem 24 godzin od ugryzienia.

Reklama

Borelioza ma trzy stadia. W pierwszym stadium, który rozwija się najczęściej w przeciągu 3-20 dni po ukąszeniu, uwidacznia się charakterystyczny rumień wędrujący. Nie towarzyszą mu zazwyczaj żadne inne dolegliwości, przez co może on zostać łatwo pominięty. U niektórych pacjentów rumień nie pojawia się w ogóle.

W drugim stadium dochodzi do powstania zmian w całym organizmie na skutek rozsiewu bakterii drogą krwionośną. Pojawiają się objawy ogólne w postaci zmęczenia, bólów kostno-stawowych, wtórnych zmian skórnych itd. Pojawiają się objawy zajęcia układu nerwowego, mogą również pojawić się zaburzenia pracy serca.

Stadium trzecie pojawia się kilka-, kilkanaście miesięcy po ugryzieniu i charakteryzuje się występowaniem podobnych symptomów jak w stadium drugim. Są one jednak bardziej nasilone.

Reklama

W myśl zasady, że zapobiegać jest lepiej niż leczyć, starajmy się unikać ekspozycji na ukąszenia przez kleszcze. Wybierając się na spacer załóżmy ubrania ochronne, stosujmy repelenty oraz dokładnie sprawdzajmy ciało po powrocie z lasu, łąki. (pk/mk)

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!