Reklama

Wzrasta świadomość Polaków

– Akademia Czerniaka od roku prowadzi kampanie edukacyjne na temat czerniaka i widzimy efekty naszych działań. Świadomość Polaków na temat jednego z najbardziej śmiercionośnych nowotworów rośnie. Polacy zaczynają obserwować swoją skórę i podejrzane znamiona pojawiające się na niej, a raport przedstawiony przez Google tylko to potwierdza – informuje prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Przewodniczący Akademii Czerniaka.

Reklama

Czerniak w Google

Google przedstawiło doroczne podsumowanie najszybciej zyskujących na popularności haseł w wyszukiwarce, z którego wynika, że hasło „czerniak” jest jedynym hasłem zdrowotno-medycznym pojawiającym się na opublikowanych listach 10 najpopularniejszych wyszukiwań.

Hasło „czerniak” pojawia się w pierwszej 10 pytań rozpoczynających się od „Jak”, a użytkownicy najczęściej poszukiwali informacji które odpowiedzą na pytanie „Jak wygląda czerniak?”.

Jak wygląda znamię, które może okazać się czerniakiem?

– Polacy wpisując do wyszukiwarki hasło «Jak wygląda czerniak?», dowiadują się, że muszą zwracać uwagę na znamiona o asymetrycznych, poszarpanych brzegach i niejednolitym kolorze, które powiększają się. Jeśli takie znamiona widzimy na skórze, koniecznie musimy udać się do dermatologa lub onkologa. Pamiętajmy, że wcześnie wykryty czerniak daje nawet 90% szans na całkowite wyzdrowienie – dodaje prof. P. Rutkowski.

Zobacz także: Od znamienia do czerniaka, czyli jak rozpoznać czerniaka?

Ile osób w Polsce umiera na czerniaka?

Tylko w ciągu ostatnich 30 lat w Polsce zachorowalność na czerniaka wzrosła o 300%. Szacuje się, że rocznie na ten nowotwór zapada około 2500-3000 osób, z czego prawie 50% umiera.

Wysoka umieralność na czerniaka wynika ze zbyt późnego zgłaszania się pacjentów do lekarza oraz braku dostępu do leczenia dla chorych w zaawansowanym stadium choroby.

Kto wspiera osoby chore na nowotwory?

Nowoczesne terapie czerniaka nadal są niedostępne dla chorych, a pacjenci nie mają innych opcji terapeutycznych. Chorzy szukają pomocy wśród organizacji, takich jak Fundacja „Gwiazda Nadziei” i Polskie Amazonki – Ruch Społeczny.

Zgłasza się do nich wiele młodych osób chorych na czerniaka, które szukają wsparcia w uzyskaniu leczenia. Organizacje robią wszystko, aby im pomóc. Jednak wsparcie tych stowarzyszeń oraz wsparcie społeczeństwa (głównie dotacje finansowe) często nie wystarczają, a innych sposobów, które pozwalają pacjentom na uzyskanie leczenia po prostu brakuje.

Czerniak atakuje młode osoby

Na czerniaka bardzo często cierpią młode osoby, które dopiero wchodzą w wiek produkcyjny. Ich przedwczesne odejście jest ogromną stratą nie tylko dla rodziny, ale dla całego społeczeństwa. Pacjenci wierzą, że Ministerstwo Zdrowia już wkrótce umożliwi chorym na zaawansowanego czerniaka dostęp do leczenia nowoczesnymi terapiami.

Źródło: materiały prasowe Grayling/kb

Reklama

Zobacz również: Seks i rak

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!