Dieta DASH dla osób z nadciśnieniem
Stosując diety, często myślimy jedynie o zwiększeniu swojej atrakcyjności. Tymczasem smukła sylwetka może zapewnić nam coś cenniejszego od walorów wizualnych – zdrowie. Nadwaga i otyłość są przyczyną wielu chorób, m.in. nadciśnienia tętniczego. Jak temu zapobiec? Jaką dietę zastosować?


Proste zasady diety DASH
Wiedząc, jak ważne są zasady zdrowego żywienia, eksperci opracowali specjalną dietę dla osób z nadciśnieniem – Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH). Mogą ją stosować także osoby, które nie cierpią na tę chorobę, ale pragną zmienić swoje życie.
Zasady diety są bardzo proste, a po kilku tygodniach stosowania „wchodzą w krew”, stając się naturalnym elementem codziennego odżywiania.
Twórcy diety zalecają:
- spożywaj 6 porcji produktów zbożowych dziennie, przy czym białe pieczywo i makaron zastąp chlebem razowym i brązowym ryżem,
- przygotowując dania, wybieraj chude mięsa i ryby,
- nie rezygnuj z nabiału – zaleca się spożywanie chudego mleka i jogurtów,
- tłuszcze zwierzęce zamień na roślinne, np. oliwę z oliwek lub olej rzepakowy,
- zwiększ ilość spożywanych warzyw i owoców – są one doskonałą przekąską, deserem, a nawet uzupełnieniem głównego posiłku,
- nie musisz rezygnować ze słodyczy – od 2 do 3 porcji w tygodniu nie wpłynie negatywnie na twój organizm.
Pamiętaj, że zmieniając nawyki żywieniowe, regularnie uprawiając sport i redukując masę ciała możesz poprawić swoją atrakcyjność, ale co ważniejsze – znacząco wpłynąć na samopoczucie oraz zdrowie.
Konkurs dla DASHowców
W celu zachęcenia wszystkich do wprowadzania zmian w codziennym jadłospisie, program „Cała Polska leczy nadciśnienie” przygotował konkurs na „SmaDASHny posiłek”, gotowany według przepisu opartego o zasady diety DASH. Wystarczy zapoznać się z materiałami edukacyjnymi szczegółowo opisującymi dietę dla nadciśnieniowców (www.e-medycyna.pl/cpln) oraz stworzyć własny przepis na autorskie danie zgodne z wytycznymi diety. Do wygrania m. in. roczna obecność autorskiego przepisu w menu restauracji Green Way. Do zabawy można włączyć się poprzez aplikację: http://apps.facebook.com/twojedaniedash/.
Polecamy: Sprawdź, czy grozi ci nadciśnienie tętnicze
Źródło: informacja prasowa „Cała Polska leczy nadciśnienie” /ap