Reklama

implantacja disulfiramu

Fot. Fotolia

Reklama

Jak leczy się alkoholizm?

Aby wyleczyć się z alkoholizmu, po pierwsze musimy uświadomić sobie, że rzeczywiście jesteśmy uzależnieni.
Jednym z warunków skutecznego leczenia jest nasza świadomość i chęć pokonania nałogu.
"Wielomiesięczna, a czasami wieloletnia psychoterapia prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę terapii uzależnień może przynieść pożądane efekty. Program leczenia ustalany jest w oparciu o indywidualne potrzeby pacjenta" – mówi dr n. med. Aleksander Zieliński z poznańskiego szpitala Med Polonia.
Zobacz także: Dlaczego alkoholicy nie chcą się leczyć?

Implantacja disulfiramu – na czym polega?

"Klasyczną terapię warto wspomóc implantacją disulfiramu, czyli popularnego środka używanego do wspomagania walki z alkoholizmem" – mówi dr n. med. Aleksander Zieliński.
Lek ten powoduje nagromadzenie w organizmie aldehydu octowego, czyli produktu ubocznego powstającego w wyniku metabolizmu alkoholu etylowego. Osoba, która po wykonanym zabiegu zdecyduje się na spożywanie alkoholu, musi liczyć się z takimi objawami, jak:

  • zaczerwienienie twarzy,
  • duszności,
  • uczucie rozpierania i ucisku w klatce piersiowej,
  • przyspieszenie akcji serca,
  • potliwość,
  • ból oraz zawroty głowy,
  • nudności,
  • uczucie niepokoju i lęku.
Reklama

"Zabieg musi być wykonany przez lekarza, dlatego pacjent po wyrażeniu zgody, ustala dyskretny termin wizyty i zostaje przyjęty na oddział" – mówi dr n. med. Aleksander Zieliński. – "Następnie podane zostają mu leki wzmacniające, takie jak glukoza, insulina, płyn wieloelektrolitowy, a także otrzymuje on odpowiednie miejscowe znieczulenie. Poprzez małe nacięcie za pomocą wstrzyknięcia, aplikuje się lek" – dodaje lekarz.
Pacjenci decydujący się na zabieg, objęci są profesjonalną opieką, a pobyt w szpitalu ma być dla nich przede wszystkim formą wypoczynku. Efekty zabiegu działają około 12 miesięcy, wówczas pacjent może kontynuować leczenie polegające na klasycznej psychoterapii i starać się stawić czoła swoim problemom.
Sposobów wychodzenia z alkoholu jest wiele, każdy powinien być odpowiednio dostosowany do problemów pacjenta. Nie można jednak zapominać, iż nawet w początkowej fazie, leczenie uzależnienia jest konieczne, a odpowiednio dobrane rozwiązania przynoszą oczekiwane efekty.
Źródło: Materiały prasowe LTM Communications
Zobacz także: Jak alkohol wpływa na uczucia?

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!