Reklama

Chińczycy zbadali, jak koronawirus może się przemieszczać i jak długo przeżyje poza organizmem człowieka. Jest bardziej ekspansywny, niż sądzono.

Reklama

Dziennik "South China Morning Post" podał, że koronawirus (SARS CoV-2) może przemieszczać się na 2 razy większe odległości niż dotychczas sądzono, a w powietrzu przetrwa ok. 30 minut.

Do tej pory sądzono, że przebywanie w odległości 1-2 metra od zakażonego pozwoli uniknąć kontaktu z wirusem. To za mało. Chińscy naukowcy z prowincji Hunan odkryli, że zakaziły się osoby siedzące w autobusie 4,5 metra od nosiciela wirusa.

Badali przypadek lokalnego wybuchu epidemii 22 stycznia, zapoczątkowanej w długodystansowym autokarze, do którego wsiadł mężczyzna z objawami choroby. Po 4-godzinnej podróży kilka osób zostało zakażonych. Okna pojazdu były zamknięte, a kamery pozwoliły uchwycić możliwe kierunki przemieszczania się patogenu.

Jak długo koronawirus przetrwa na powierzchniach?

Naukowcom udało się też ustalić, że wirus SARS-CoV-2 może utrzymać się w powietrzu 30 minut i nawet do kilku dni na powierzchniach, do których dotarły krople z wirusem z dróg oddechowych zakażonego (np. po kichnięciu). Dłużej niż 5 dni patogen przeżyje w ludzkich odchodach i płynach ustrojowych.

Czas przetrwania koronawirusa na różnych przedmiotach zależy od czynników takich jak temperatura czy materiał, z których jest wykonany. Przykładowo w temperaturze 37°C może przetrwać 2-3 dni na powierzchniach ze:

  • szkła,
  • papieru,
  • tkaniny,
  • metalu,
  • plastiku.

Wyniki sugerują więc, aby zwiększyć ostrożność. Jeszcze bardziej unikać bliskiego kontaktu z zakażonym i jak najczęściej myć ręce.

Reklama

Więcej na temat koronawirusa:

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!