Reklama

Lepiej po operacji

Warto podkreślić, że u większości kobiet jakość życia seksualnego, spowodowana na przykład nietrzymaniem moczu, poprawia się po operacji, co potwierdzają wyniki wielu badań. W badaniach przeprowadzonych przez zespół Gungor przed operacją 68,2% wszystkich pacjentek oceniało swoje życie seksualne jako niesatysfakcjonujące, podczas gdy po operacji u 66% ocena ta poprawiała się, u 14% – nie zmieniła się, a u 20% niestety uległa pogorszeniu. Natomiast w badaniach przeprowadzonych przez Lalos i in., mających na celu ocenę długoterminowych rezultatów leczenia operacyjnego kobiet z wysiłkowym nietrzymaniem moczu (dokonywaną po upływie 3 miesięcy, 1 roku i 5–7 lat po operacji), 71% kobiet było aktywnych seksualnie i większość oceniało swe życie płciowe jako bardzo satysfakcjonujące.

Reklama

Ekspresja seksualna po menopauzie

Zdrowie fizyczne i zachowania seksualne nie muszą być ze sobą związane, niemniej właściwa ekspresja seksualna poprawia samopoczucie fizyczne, psychiczne i społeczne, a tym samym może poprawiać jakość życia. Dotyczy to każdej grupy wiekowej, wszelkie zmiany w zakresie seksualności stanowią pogorszenie życia, szczególnie nasilone od okresu po menopauzie. Natomiast dobre zdrowie seksualne wpływa pozytywnie na jakość życia i stosunki osobiste.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet jest schorzeniem, które u wielu pacjentek z uwagi na wstydliwy charakter objawów wpływa negatywnie na ich funkcjonowanie seksualne. Warto podkreślić, że problemy związane z seksualnym funkcjonowaniem osób z nietrzymaniem moczu dotyczą nie tylko ich samych, ale także ich partnerów. Szczególnie dotyczy to tych kobiet, które nie trzymają moczu w czasie współżycia seksualnego.

Nietrzymanie moczu podczas stosunku

Ocenia się, że około 10–60% pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu nie trzyma moczu w czasie współżycia seksualnego. Większość z kobiet nietrzymających moczu stosuje rozmaite sposoby radzenia sobie z tym problemem. Wybór sposobów jest uwarunkowany między innymi stopniem i typem nasilenia nietrzymania moczu, jakością relacji partnerskich, biografią psychoseksualną. Z nielicznych badań wynika, że odpowiedzialny za to może być również wiek.
Polecamy: Seksualność kobiet po menopauzie

Co on sobie pomyśli...

Stres związany z nietrzymaniem moczu w czasie współżycia seksualnego i lęk o reakcje partnera obniżają samoocenę w roli kobiecej i seksualnej. Zmiany seksualnego funkcjonowania kobiet nietrzymających moczu w czasie współżycia seksualnego przejawiają się między innymi w stosowaniu różnych strategii radzenia sobie z tym problemem. Dotychczasowe wyniki badań przeprowadzonych przez nasz zespół wskazują, że wybór strategii radzenia sobie z nietrzymaniem moczu zależy od tego, czy nietrzymanie moczu w czasie współżycia było jedyną przyczyną wprowadzonych ograniczeń. W przypadkach, gdy na funkcjonowanie seksualne negatywnie rzutowały inne przyczyny, poza nietrzymaniem moczu, kobiety wybierały strategie bardziej restrykcyjne dla współżycia. Na wybór strategii istotnie wpływała jakość związku małżeńskiego/partnerskiego.
Potwierdzają to badania Lamma i in. w odniesieniu do pacjentek z naglącym nietrzymaniem moczu. Wynika z nich, że zredukowanie częstotliwości współżycia seksualnego przez 47% spośród badanych pacjentek najczęściej spowodowane było jednak problemami małżeńskimi, powstałymi na gruncie innym niż nietrzymanie moczu.

Reklama

Wszystko zależy od związku

Należy pamiętać, że sama dolegliwość nietrzymania moczu rzadko jest jedyną i odosobnioną przyczyną ograniczenia aktywności seksualnej kobiet z nietrzymaniem moczu oraz stosowania zmian w życiu seksualnym. W przeprowadzonych przez nasz zespół badaniach, poza nietrzymaniem moczu w czasie współżycia seksualnego, kobiety z tą dolegliwością wymieniają wiele innych przyczyn, m.in. złą więź partnerską, pogorszenie jakości seksu ze strony partnera, chorobę alkoholową partnera, używanie przemocy fizycznej, gwałt, zmniejszenie libido u partnera, choroby przewlekłe kobiety lub/i partnera, problemy materialne, mieszkaniowe, zawodowe, obawę przed nieplanowaną ciążą.
Jakość związku małżeńskiego/partnerskiego jest istotnym i jednym z wielu czynników rzutujących na funkcjonowanie seksualne kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu, na ocenę współżycia seksualnego i zmiany stosowane we współżyciu.
W związkach małżeńskich, w których oboje partnerzy wysoko oceniają zarówno jakość swego związku, jak i satysfakcję ze współżycia seksualnego, nietrzymanie moczu i wynikające z niego następstwa, tj. stosowanie strategii we współżyciu, nie wywierają negatywnych wpływów na relacje partnerskie.
Najbardziej restrykcyjne dla aktywności seksualnej partnerów strategie stosują kobiety w tych przypadkach, w których obok nietrzymania moczu podczas współżycia seksualnego współistnieją też inne przyczyny ograniczeń współżycia, a niezadowolenie ze związku nie wiąże się z chorobą kobiety, ale ma głębsze podłoże i dotyczy wielu innych aspektów funkcjonowania partnerów.
Wyniki wielu badań obejmujących przewlekłe schorzenia inne aniżeli nietrzymanie moczu wskazują na dużą rolę wsparcia ze strony partnera w przebiegu i wyborze sposobów radzenia sobie z chorobą.
Czytaj też: Czy nietrzymanie moczu wpływa na psychikę?
Fragment pochodzi z książki "Jakość życia pacjentek z różnym stopniem nasilenia wysiłkowego nietrzymania moczu" Marioli Bidzan (wydawnictwo Impuls, Kraków 2008). Publikacja za zgodą wydawcy. Bibliografia dostępna u redakcji.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Reklama
Reklama
Reklama