Jak wygląda szczepienie przeciw WZW typu B i A?
Jak wygląda schemat szczepień przeciw WZW B? Kiedy warto się zaszczepić? Ile dawek trzeba przyjąć, aby szczepienie było skuteczne?


fot. Fotolia
Schemat szczepień przeciwko wirusowi WZW typu B i A
Szczepieniu przeciwko wirusowi WZW typu B można poddać się wybierając jeden z dwóch schematów:
- podstawowy (składa się z trzech dawek – pierwszą podaje się w dowolnym terminie, drugą po upływie miesiąca od podania pierwszej dawki, natomiast trzecią po upływie pół roku od przyjęcia pierwszej dawki);
- przyspieszony (składa się z czterech dawek, pierwszą podaje się w dowolnym terminie, drugą po upływie jednego miesiąca od podania pierwszej dawki, trzecią - po upływie dwóch miesięcy od podania pierwszej dawki, zaś czwartą dawkę - po upływie roku od przyjęcia pierwszej dawki).
Schemat szczepienia dobiera lekarz w konkretnej sytuacji, a późniejszy termin podania 2. dawki jest zależny od wybranego produktu (do 3 lub 5 lat w zależności od wskazań producenta wybranej szczepionki).
W przypadku szczepienia przeciwko WZW typu A podaje się dwie dawki, optymalnie w odstępie 6-12 miesięcy.
Wirusowe zapalenia wątroby (WZW) są wywoływane przez kilka typów wirusa (m.in. wirusy WZW typu A, B czy C), które mogą powodować stan zapalny wątroby. Niektóre z nich przenoszą się drogą pokarmową, np. wirus WZW typu A, inne, jak wirus WZW typu B – drogą naruszenia ciągłości skóry, zwaną również drogą krwi.
Źródło: Materiały prasowe akcji "Żółty Tydzień"
Zobacz także: WZW typu B – choroba, którą łatwo się zarazić