Jak zdiagnozować polipy u dzieci?
Polipy jelita grubego zdarzają się także u dzieci, mimo iż szczyt zachorowań przypada na znacznie późniejsze lata. Trzeba jednak wykluczyć inne choroby dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które dają takie same objawy. Jakie badania trzeba zrobić choremu dziecku?

- Daria Pasieka
Czy dzieci też mają polipy?
Polipy jelita grubego jako zjawisko izolowane mogą występować także u dzieci. Objawami są przede wszystkim bóle brzucha. Jako że dziecko ma mniejszą powierzchnię brzucha niż osoba dorosła, ból nie musi być zlokalizowany w jego dolnej części, ale może rozlewać się na cały brzuch. Dodatkowo obserwuje się krew i śluz w stolcu, zaparcia (wskutek zamknięcia światła jelita), biegunki. Symptomy te nie są specyficzne, w takim sposób może objawiać się także dużo innych chorób jelit i całego przewodu pokarmowego.
Zobacz też: Jak leczyć biegunkę u niemowląt?
Badania do wykonania
- Posiew kału w kierunku bakterii, grzybów lub larw pasożytów
- Zakażenie bakteryjne lub pasożytnicze przewodu pokarmowego daje bardzo podobne objawy i jest to najpopularniejsza przyczyna bólu brzucha u dzieci. W niektórych przypadkach obserwuje się krew w stolcu. Niekiedy kał do badania trzeba pobierać kilkukrotnie, by wykluczyć pomyłkę i zaoszczędzić czas potrzebny laborantom na wyhodowanie bakterii.
- Badanie kału na krew utajoną
- Badanie to potwierdza obserwacje rodziców. Niekiedy zdarza się, że epizod krwawienia był jednorazowy, zwłaszcza jeśli obserwowana krew w stolcu była świeża. Mogło to świadczyć o uszkodzeniu błony śluzowej jelita przez przechodzące masy kałowe.
- Badanie morfologiczne krwi, poziom ferrytyny, grupa krwi dziecka
- Młody organizm jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany w składzie krwi – bardzo szybko może się więc rozwinąć niedokrwistość z niedoboru żelaza będąca skutkiem krwawienia. Ustalenie grupy krwi dziecka jest przydatne w przypadku, gdy pacjent straci za dużo krwi i trzeba będzie ją uzupełnić.
- USG jamy brzusznej
- Dzięki temu badaniu lekarz może stwierdzić czy nie doszło do wgłobienia jelita. Jest to wciśnięcie jednej pętli jelitowej w drugą we wnętrzu brzucha. Powoduje bardzo silny ból brzucha dziecka o charakterze kolkowym, napadowym. Ulgę przynosi zgięcie nóg w kolanach. Poza krwawymi i śluzowymi wymiotami, dziecko wymiotuje, a przez to odwadnia się.
- Kolonoskopia u dziecka
- To badanie u dzieci, niezależnie od ich wieku, zawsze wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Pozwala to zniwelować stres dziecka i dzięki temu lekarz może dokładnie i bez pośpiechu wykonać badanie. Mały pacjent przyjmowany jest do szpitala co najmniej jeden dzień przed planowanym zabiegiem, by móc odpowiednio przygotować go do badania i do znieczulenia. Kolonoskopia pozwala zdiagnozować nie tylko polipy jelita grubego, ale także nieswoiste zapalenia jelit (chorobę Leśniowskiego-Cronha oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego).
Polecamy: Infekcja i biegunka u dziecka – to może być zespół hemolityczno-mocznicowy