Reklama

Problemy z tarczycą to typowo kobieca przypadłość. Na zaburzenia pracy tego gruczołu cierpimy pięć razy częściej niż mężczyźni. Najczęściej jest to właśnie kłopot z niedoczynnością tarczycy. Przeczytaj, jak ją rozpoznać.

Reklama

Niedoczynność tarczycy:

Objawy niedoczynności tarczycy

Twoją czujność powinno wzbudzić pojawienie się symptomów związanych z wyglądem skóry, włosów i paznokci oraz sygnałami ze strony psychiki.

Objawy skórne:

  • sucha, blada i zimna skóra,
  • skóra może się łuszczyć, np. na kolanach i łokciach,
  • suche, szorstkie i łamliwe włosy,
  • łamliwe paznokcie.

Objawy psychiczne:

  • ciągłe zmęczenie,
  • pogorszenie nastroju,
  • upośledzenie pamięci,
  • zaburzenia intelektualne,
  • zaburzenia koncentracji,
  • senność,
  • spadek libido.

Pozostałe objawy:

Uwaga! Powyższe objawy są mało charakterystyczne. Niedoczynność tarczycy przez wiele może więc pozostawać niezdiagnozowana. Dlatego też wszystkie objawy chorób tarczycy powinnaś skonsultować z lekarzem specjalistą.

niedoczynność tarczycy

fot. Adobe Stock

Jak potwierdzić niedoczynność tarczycy?

Do zdiagnozowania niedoczynności potrzebne są badania. Podstawą jest określenie poziomu TSH – hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową, który jest sprzężony z hormonami tarczycy. Gdy jest go za dużo, prawdopodobnie mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy.

Oprócz tego lekarz zleci badanie hormonów tarczycy (FT3, norma: 2,0–4,0 ng/ml i FT4, norma: 0,7–2,25 ng/100 ml; wynik poniżej normy świadczy o niedoczynności).

Dodatkowo lekarz może zaproponować:

  • USG tarczycy (określi jej wielkość),
  • RTG (jeśli zachodzi podejrzenie, że uciska drogi oddechowe),
  • scyntygrafię (pozwala ustalić, czy tarczyca ma problem z wychwytywaniem i gromadzeniem jodu).

Na podstawie wyników specjalista ustali, czy rzeczywiście masz za mało hormonów tarczycy, czyli niedoczynność tarczycy, i co spowodowało, że gruczoł niedomaga. Dopiero potem zaproponuje terapię.

fot. Paulina Ciok

Warto też dodać, że możemy mówić o objawach niedoczynności tarczycy pełnoobjawowych i utajonych. Czym charakteryzują się te drugie?

Upraszczając, w pełnoobjawowej niedoczynności tarczycy poziom TSH jest znacznie podwyższony. Jeśli poziom TSH jest nieznacznie powyżej normy (> 4 mIU/l), stężenie obwodowych hormonów tarczycy jest prawidłowe i nie obserwuje się żadnych objawów niedoczynności tarczycy, mówimy o subklinicznej niedoczynności tarczycy. Stan taki jest dość często spotykany w populacji, a częstość rośnie wraz z wiekiem
– wyjaśnia dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz, dermatolog, wenerolog w Centrum Medycznym Damiana.

Na czym polega leczenie niedoczynności tarczycy?

Leczenie farmakologiczne niedoczynności najlepiej wspomóc niewielkimi modyfikacjami stylu życia. Przede wszystkim warto nieco zmienić menu. W przypadku niedoczynności powinno ono ograniczyć przybieranie na wadze, z czym boryka się wiele chorych kobiet.

Oprócz tego dobrze jest zwiększyć spożycie jodu, który „podkręca” pracę tarczycy.

  • Wybieraj produkty o obniżonej zawartości tłuszczu i cholesterolu (chude mięsa i nabiał).
  • Ogranicz słodycze, wyroby cukiernicze, dania typu fast food.
  • Jedz ryby morskie (na przykład halibuta, śledzie) i owoce morza, ponieważ zawierają duże ilości jodu.
  • Pij wodę mineralną wzbogaconą o jod (co najmniej 1,5 litra dziennie).
  • Postaraj się, żeby 15% spożywanych przez ciebie kalorii stanowiły potrawy bogate w białko (np. chude mięsa).

Uwaga! Bez aktywności fizycznej i tak nie odczujesz odchudzającego działania leków i diety. Jest tylko jedno „ale”: przy niedoczynności tarczycy nie są wskazane ćwiczenia zmuszające mięśnie do krótkiego, ale intensywnego wysiłku. Zalecane są natomiast: bieganie, pływanie i marsz.

Więcej o niedoczynności tarczycy:
Czy niedoczynność tarczycy uniemożliwia odchudzanie?
Dieta przy niedoczynności tarczycy

Reklama

Na podstawie artykułu Agnieszki Czechowskiej z Pani Domu.

Dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz

dermatolog, wenerolog, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej Absolwentka Wydziału Lekarskiego oraz Studiów Doktoranckich Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Stypendystka prestiżowego Stypendium Otto-Braun-Falco. Poza diagnostyką i leczeniem chorób skóry od kilku lat specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej. Doświadczenie i umiejętności w tej dziedzinie zdobywała na licznych kursach i szkoleniach. Ukończyła 2-letnie szkolenie z zakresu medycyny estetycznej w Międzynarodowym Centrum Kształcenia Medycyny Anti-Aging. Pracuje w Centrum Medycznym Damiana
Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!