Reklama

Półpasiec to choroba wywołana przez wirus z grupy herpes – ten sam, który powoduje ospę wietrzną. Wirus atakuje korzonki nerwowe w rdzeniu kręgowym i nerwy czuciowe, powodując nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Podpowiadamy, jak rozpoznać półpasiec.

Reklama

Jakie są objawy półpaśca?

Podstawowym objawem półpaśca jest pojawienie się na skórze bolesnych, swędzących pęcherzyków (mogą być zaróżowione), nieco przypominających te pojawiające się w przypadku ospy wietrzej. Charakterystyczne dla półpaśca jest położenie pęcherzyków:

  • swoim układem przypominają poziomy pas,
  • najczęściej występują w obrębie tułowia (klatka piersiowa, plecy, brzuch), zdarza się jednak, że półpasiec obejmuje twarz, nos lub gałkę oczną,
  • zwykle obejmują jedną stronę ciała, nie przekraczając linii środkowej tułowia lub twarzy.

Po około tygodniu pęcherze zaczynają wysychać, tworzą się strupy, które później odpadają. Pojawienie się pęcherzyków zwykle poprzedza silne pieczenie, świąd i mrowienie skóry, którym może towarzyszyć także ból. Objawy te mogą utrzymywać się przez cały okres trwania choroby (od 2 do 4 tygodni).

Wszystko o półpaścu: diagnostyka, objawy i leczenie, półpasiec w ciąży i u dziecka [PORADNIK]

Jak leczyć półpasiec?

Zazwyczaj na półpasiec choruje się tylko raz. Jego powtórne wystąpienie zdarza się przy znacznych spadkach odporności, wyniszczeniu organizmu i chorobie nowotworowej. Leczenie półpaśca polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów choroby. W skrajnych przypadkach i u osób bardzo osłabionych możliwe jest też podanie leków przeciwwirusowych, łagodzących przebieg i powikłania choroby.

Reklama

Czytaj także:

4 fakty i mity o o ospie wietrznej
Czym grozi toksoplazmoza w ciąży?
Po czym poznać świerzb?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Reklama
Reklama
Reklama