Konsultacje społeczne – prawda czy fikcja?
W związku z ukazaniem się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2012 roku w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym nie będącym przedsiębiorcą, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych złożyła w Ministerstwie Zdrowia sprzeciw wobec zapisów zawartych w tym akcie prawnym.

- Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych
W § 10 pkt 4 ppkt b i pkt 5 ppkt b powyższego rozporządzenia wprowadzono zapis, iż w przypadku, gdy postępowanie konkursowe dotyczy stanowiska naczelnej pielęgniarki lub przełożonej pielęgniarek i pielęgniarki oddziałowej, w skład komisji konkursowej wchodzi od trzech do sześciu przedstawicieli kierownika podmiotu leczniczego. Powyższe zapisy zostały dodane bez wcześniejszej konsultacji ze stroną społeczną.
Zdaniem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych podejmowanie takich działań przez resort zdrowia jest lekceważeniem partnerów społecznych, w tym NRPIP, która zgodnie z zapisami ustawowymi ma m.in. zagwarantowane działania w zakresie opiniowania i zajmowania stanowiska w sprawach organizacji ochrony zdrowia.
Nie ukrywamy, że zapis ten wywołał wśród naszego środowiska wielkie oburzenie z racji braku podstaw, aby tak poszerzać skład komisji, gdzie zamiarem ustawodawcy wcześniej opiniowanego projektu rozporządzenia było ograniczenie liczbowe składu komisji na ww. stanowiska. Jak wynika z przesłanych opinii strony społecznej, m.in. NRPiP z dnia 16 września 2011 roku oraz Stanowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego do powyższego projektu, nikt z opiniujących nie wniósł propozycji poszerzania składów komisji konkursowej.
Po raz kolejny okazało się, iż konsultacje społeczne projektów aktów prawnych są fikcją. Wobec powyższego żądamy jak najszybszej zmiany treści ww. rozporządzenia i uwzględnienia zapisów, tak jak zakładał pierwotny projekt rozporządzenia.