Leczenie zachowawcze nietrzymania moczu cz. I
Po wprowadzeniu do choroby, jaką jest nietrzymanie moczu i prezentacji diagnostyki, pora na dodatkowa porcję informacji. Poniższe treści mają na celu przedstawienie metod leczenia zachowawczego, za wyjątkiem farmakoterapii, która będzie przedmiotem osobnego artykułu.

Po wprowadzeniu do choroby, jaką jest nietrzymanie moczu i prezentacji diagnostyki, pora na dodatkową porcję informacji. Poniższe treści mają na celu przedstawienie metod leczenia zachowawczego, za wyjątkiem farmakoterapii, która będzie przedmiotem osobnego artykułu.
W tej części omówimy sposoby „rehabilitacji” pęcherza i jego cewnikowanie. Zapraszam do lektury...

Ćwiczenia mięśni Kegla – dna miednicy
Mięśnie dna miednicy to grupa mięśni rozpościerająca się od kości łonowej do dolnej części kręgosłupa. Znajdują się w niej cewka moczowa, pochwa i odbyt. Ich rola polega na kontroli zwieraczy – będących zamknięciem struktur wyżej wymienionych. Mięśnie są zawieszone w tzw. pozycji hamaka, co wspomaga prawidłowe działanie pochwy, cewki moczowej i odbytu. Gdy dochodzi do ich osłabienia – upośledzone staje się także działanie tych narządów, co między innymi skutkuje NTM podczas kaszlu, kichania, czy ciężkiej pracy oraz wypadaniem narządu rodnego u kobiet.
Przed przystąpieniem do ćwiczeń, trzeba zlokalizować mięsień łonowo-guziczny. Używamy go w celu powstrzymania wydalania moczu.
Oto przykładowy sposób wykonywania ćwiczeń mięśni Kegla:
I sposób:
przybranie odpowiedniej pozycji – na początek siedzącej
poczuj mięsień przez jego napięcie
rozluźnij go i ponownie napnij
liczba powtórzeń – około 20 razy
II sposób:
napnij mięsień i wytrzymaj około 3-4 sekundy
rozluźnij go
liczba powtórzeń – około 10 razy
III sposób (troszkę trudniejszy):
napnij mięsień, jednocześnie biorąc wdech
staraj się nie napinać mięśni brzucha
liczba powtórzeń – około 10 razy
W ciągu dnia, na początku zalecane jest wykonanie ćwiczeń kilkadziesiąt razy. Z czasem należy tą liczbę stopniowo zwiększać do około 110-120 powtórzeń. Po uzyskaniu dobrego napięcia mięśni, liczbę powtórzeń w serii można również zwiększać, np. w I sposobie do 25, a w pozostałych do 15. Na początku ćwiczeń często jest odczuwany ból i zmęczenie mięśnia. Wówczas liczbę powtórzeń można zmniejszyć np. do 5 i później stopniowo zwiększać. Gdy już nabierzemy wprawy, ćwiczenia będzie można wykonywać w każdej pozycji. Warto również sięgnąć po porady w Stowarzyszeniu UroConti, stanowiącego grupę wsparcia dla chorych z NTM oraz edukującego z zakresu tej choroby.
Trening pęcherza
Polega na wykonaniu całodziennej kontroli oddawania moczu z odnotowaniem godziny i ilości wydalonego moczu oraz częstości epizodów NTM. Pozwala to na stworzenie takiej częstości wypróżnień, aby zapobiec nadmiernemu wypełnianiu się pęcherza i naglącego parcia na mocz. Standardowo wynosi ona 3-4 godziny. U pacjentów z wysiłkowym nietrzymaniem moczu korzystne jest częste oddawanie moczu w małych porcjach w celu zapobiegania wzrostowi ciśnienia śródpęcherzowego.
Stymulacje elektryczne
Pozwalają one wzmocnić mięśnie i zmieniają włókna szybkokurczące na wolnokurczące, co poprawia trzymanie moczu.
Biofeedback
Jest ciekawa metodą ćwiczeń mięśni dna miednicy, bowiem wykorzystuje oddziaływanie na świadomość pacjenta. Reakcje nerwowo-mięśniowe są rejestrowane i obrazowane komputerowo. Pozwala to na kontrolę ćwiczeń i wzmocnienie działań. Ponadto BFB daje możliwość „uruchomienia właściwej grupy mięśni, kontrolowania nasilenia i czasu trwania skurczu, rozluźnienia i obiektywnej obserwacji postępów terapii.” Dodatkowo, nowsze urządzenia są wyposażone w elektrostymulator. „Ocena skurczu może odbywać się automatycznie przez urządzenie, a wzmocnienie skurczu wywoływane przez prąd elektryczny jest indywidualnie dobierane i wspomaga trening mięśni.” Metoda może być stosowana u obu płci, zarówno w monoterapii, jak również wspomagająco.
Cewnikowanie pęcherza moczowego
To jedna z inwazyjnych metod leczenia, a decyzja o niej powinna być dokładnie przemyślana przez lekarza i indywidualnie rozpatrzona. Nie może być stosowana jako pierwsza. Najpierw trzeba wykorzystać wyżej wymienione sposoby leczenia zachowawczego, nim przystąpi się do założenia cewnika. Lekarz może podjąć decyzję o cewnikowaniu pęcherza, jeżeli zaistnieje przeszkoda uniemożliwiająca wypływ moczu i jego całkowite opróżnienie. Dotyczy to osób z powiększona prostatą, guzami w jamie brzusznej i jamie miednicy uciskającymi na drogi moczowe, kamicą nerkową. Istnieje wiele metod cewnikowania, spośród których wykorzystuje się cewnikowanie przerywane – co kilka godzin lub ciągłe, czyli na stałe. Trzeba wiedzieć, ze zabieg cewnikowania, powinien być wykonywany w czystych warunkach i na jałowo. Należy przed nim umyć krocze. Ważna jest wówczas profilaktyka zakażeń układu moczowego (ZUM) – o czym będzie mowa we „Wskazówkach dla osób z nietrzymaniem moczu”
Już niebawem omówię leczenie farmakologiczne nietrzymania moczu.
Źródła:Ewa Strupińska, „Fizjoterapia nietrzymania moczu - nowoczesne metody fizykoterapii”, Przegląd Urologiczny 2007/8/2 (42)
www.seni.pl
www.mediweb.pl
www.ntm.pl
Katarzyna Ziaja