Na czym polega bezinwazyjna endoskopowa chirurgia kręgosłupa?
Endoskopowa chirurgia kręgosłupa to metoda znacznie mniej inwazyjna niż zwykła operacja. Po takim zabiegu pacjenci szybciej wracają do zdrowia. Jakie są jeszcze zalety endoskopii?


fot. Fotolia
Endoskopia w chorobach kręgosłupa
Siedzący tryb życia, nadwaga, brak ruchu, a nawet stres mogą być przyczynami powstawania zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, powodujących dolegliwości bólowe, osłabienia kończyn, zaburzenia oddawania moczu czy nawet funkcji seksualnych. W zdecydowanej większości przypadków zamiana stylu życia, redukcja wagi, fizykoterapia pozwalają odzyskać zdrowie, jednak u części pacjentów, ze względu na stopień zaawansowania lub wielkość zmian zwyrodnieniowych, jedyną szansą na ratunek może być leczenie operacyjne. Z pomocą przychodzi nam medycyna XXI wieku oferująca bezinwazyjne zabiegi endoskopowe.
Tak jak w wielu innych dziedzinach zabiegowych, także w operacjach kręgosłupa współczesna medycyna szuka metod możliwie najmniej inwazyjnych w celu zmniejszenia urazu tkanek, przyspieszenia gojenia i możliwości szybkiego powrotu do zdrowia. Jedną z wielu technik stosowanych w grupie zwanej minimalnie inwazyjnymi technikami chirurgii kręgosłupa jest zastosowanie endoskopu.
W wybranych przypadkach zamiast wykonywać tak zwaną „otwartą operację” można poprzez małe nacięcie skóry wprowadzić do wnętrza kręgosłupa endoskop w celu odbarczenia nerwów, a nawet wprowadzenia różnego rodzaju implantów. Operacje takie przeprowadza się w niektórych ośrodkach neurochirurgicznych i ortopedycznych.
Dlaczego endoskopia jest lepsza niż zwykła operacja?
Chirurgia endoskopowa gwarantuje małoinwazyjne dojście operacyjne, a średnica pola roboczego minimalnie narusza struktury mięśniowe oraz tkanki miękkie. Podczas tradycyjnej operacji skóra i tkanki głębokie przecinane są nożem w stopniu umożliwiającym wgląd w operowane miejsce oraz w celu uzyskania przestrzeni do pracy narzędziami.


Ponadto chirurg patrzy bezpośrednio w pole operacyjne, stosując dodatkowo mikroskop operacyjny lub okulary (lupy) operacyjne. Dzięki zastosowaniu endoskopu uszkodzenie skóry jest punktowe i praktycznie nie uszkadzane są mięśnie przykręgosłupowe. Narzędzia chirurgiczne wprowadzane są w pole operacyjne poprzez kanały znajdujące się w endoskopie, a chirurg kontroluje zabieg, patrząc na ekran monitora.
– Od wielu lat obserwujemy duże zainteresowanie technikami małoinwazyjnymi, co wynika z oczywistego dążenia pacjentów do poddania się operacji dającej możliwie niskie ryzyko powikłań oraz szybki powrót do zdrowia – mówi dr n. med. Radosław Michalik, specjalista neurochirurgii i neurotraumatologii w Centrum Medycznym Gamma.
Metodą endoskopową najczęściej leczy się wybrane przypadki dyskopatii lędźwiowej, piersiowej i szyjnej. Stosuje się ja także przy zwężaniu otworów miedzykręgowych (stenoza otworowa). Szczególnie istotna jest możliwość przeprowadzenia zabiegu odbarczającego u osób, które ze względu na wiek lub inne choroby nie mogą mieć wykonanych dużych operacji z zastosowaniem stabilizacji kręgosłupa. Co ważne, do zabiegu można stosować znieczulenie miejscowe, jednak lekarze zdecydowanie częściej używają znieczulenia ogólnego z uwagi na komfort pacjenta.
Zobacz też: Endoprotezoplastyka biodra – lek na problemy z poruszaniem się
Natychmiastowe rezultaty pooperacyjne
Pacjenci leczeni endoskopowo dochodzą do zdrowia i pełnej sprawności – nawet po wielopoziomowych zabiegach – w zdecydowanie krótszym czasie niż w przypadku tradycyjnych zabiegów operacyjnych. Krótka rekonwalescencja, związana z mało inwazyjnym sposobem operowania, gwarantuje szybki powrót do codziennych aktywności.
– Zrezygnowanie z klasycznego cięcia chirurgicznego zmniejsza dolegliwości bólowe po zabiegu wynikające, w przypadku tradycyjnej operacji, z przecięcia i ucisku mięśni przykręgosłupowych oraz kilkucentymetrowego cięcia skóry. Dzięki zabiegowi endoskopowemu pacjent szybciej wraca do zdrowia, lepszy jest też efekt kosmetyczny w miejscu operacji – dodaje dr n. med. Radosław Michalik.
Po operacjach ortopedycznych bardzo ważna jest odpowiednia rehabilitacja, dzięki której pacjent osiąga 100 proc. sprawności. Metoda endoskopowa ze względu na małą inwazyjność w tkankach stabilizujących kręgosłup pozwala na zdecydowanie wcześniejszą rehabilitację niż w przypadku zabiegów wykonywanych tradycyjnymi metodami, co jest kolejnym czynnikiem umożliwiającym szybszy powrót do zdrowia.
Zobacz też: Prosty kręgosłup - 10 rad dla rodziców niemowlęcia
Źródło: materiały prasowe Global Brand/mn