Nadwrażliwość zębów - przyczyny
Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów? Czy częste używanie past wybielających może wywołać nadwrażliwość zębów? Jakich zachowań unikać, aby nadwrażliwość zębów nie była także twoim problemem?


Fot. Fotolia
Przyczyny nadwrażliwości zębów:
- picie napojów cytrusowych i gazowanych
- stosowanie silnych past wybielających
- używanie zbyt twardej szczoteczki do zębów
- zaniedbania w leczeniu ubytków
- zgrzytanie zębami
Przyczyn nadwrażliwości zębów jest więcej – także domowe sposoby wybielania zębów mogą być niebezpieczne dla szkliwa, a to z kolei powoduje nieprzyjemne uczucie nadwrażliwości zębów. Nadwrażliwość zębów objawia się przeszywającym bólem, który nasila się podczas jedzenia oraz picia gorących i chłodzonych potraw lub napojów.
Dlaczego cierpimy na nadwrażliwość zębów?
"Nadwrażliwość występuje, gdy zostaje odsłonięta zębina, czyli część zęba niechroniona szkliwem. Ma ona w sobie mnóstwo kanalików wypełnionych płynem, który przesyła wszystkie bodźce zewnętrzne do ośrodka nerwowego zęba, czyli miazgi – mówi dr n. med. Mariusz Duda z Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna w Katowicach. Kiedy jemy lub pijemy zimne, gorące, kwaśne lub słodkie pokarmy i napoje, a także, gdy wdychamy chłodne powietrze ustami, czujemy przeszywający, lecz krótkotrwały ból.
Zobacz także: Nadwrażliwość zębów - jak uchronić się od bólu?
Jakie produkty wywołują nadwrażliwość zębów?
Na liście produktów, które powodują nadwrażliwość zębów są:
- cytryny
- mandarynki
- grejpfruty
- kiwi
- pikle
- sos pomidorowy
- słodkie i gazowane napoje.
Zawierają one bardzo dużą ilość kwasów, prowadzących do demineralizacji szkliwa. Po ich spożyciu powinno się przepłukać wodą usta, a dopiero po około 30 minutach umyć zęby. Inaczej możemy zetrzeć szkliwo i tym samym narazić zęby na nadwrażliwość. Podobne działanie do cytrusów i napojów gazowanych ma refluks żołądkowo-przełykowy, podczas którego cofają się kwasy. Powodują one spadek poziomu pH w jamie ustnej i prowadzą do demineralizacji szkliwa.
Pasty wybielające - przyczyna nadwrażliwości zębów?
Wybielające pasty do zębów mogą być szkodliwe. Mają bardzo wysokie RDA, czyli wskaźnik ścieralności szkliwa. – Nie można ich stosować przez dłuższy czas, bo zamiast rozjaśnić sobie zęby, tylko je zniszczymy – przestrzega dr Mariusz Duda. Co robić aby uniknąć przykrych efektów wybielania? Najlepszym rozwiązaniem jest używanie na przemian past wybielających z tymi, które posiadają w swoim składzie związki potasu i aminofluorek. Pierwiastki te zamykają kanaliki w zębinie i odbudowują warstwę ochronną zęba.
Zobacz także: Które produkty najbardziej niszczą zęby?
Twarda szczoteczka niszczy szkliwo
Przyczyną nadwrażliwości może być też zbyt energiczne mycie zębów lub używanie szczoteczki o twardym włosiu. Prowadzi to do obniżenia linii dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych, a także do starcia szkliwa. – Zęby powinno się myć ruchami okrężnymi, nie dociskając szczoteczki zbyt mocno do ich powierzchni – radzi dr Mariusz Duda.
Oznaką zbyt mocnego szorowania jest np. rozwarstwienie się włosia szczoteczki po 2-3 tygodniach jej stosowania.
Zgrzytanie zębami i ubytki a nadwrażliwość zębów
Ukruszone lub pęknięte zęby, w skutek np. urazów, są bardziej wrażliwe na zimne, gorące, kwaśne, słodkie pokarmy i napoje. Nieleczone ubytki mogą prowadzić nie tylko do nadwrażliwości, ale też do poważniejszych dolegliwości np. infekcji tkanek miazgi oraz rozprzestrzenić się do kości i dziąsła. Wszystko to przez bakterie z płytki nazębnej, które wypełniają szczelinę i atakują ząb od środka.
Na nadwrażliwość zębów szczególnie narażone są osoby cierpiące na choroby przyzębia. A to ze względu na niektóre objawy, jak np. odsłonięcie szyjek lub rozchwianie zębów. – Powstaniu nadwrażliwości sprzyja też bruksizm, czyli zaciskanie i zgrzytanie zębów wywołanych stresem. Dotyczy głównie uszkodzeń trzonowców i przedtrzonowców – dodaje dr Mariusz Duda.
Domowe sposoby wybielania zębów mogą powodować ich nadwrażliwość
Domowe sposoby wybielania zębów polecane przez babcie i sąsiadki niekoniecznie są dobrym pomysłem, jeżeli chcemy mieć zdrowe dziąsła. Metody te uszkadzają i szkliwo i dziąsła, więc lepiej zanim zastosujemy jakąkolwiek metodę poleconą przez znajomych skonsultujmy się ze swoim stomatologiem.
Szczególnie szkodliwe mogą być metody wybielania cytryną, sodą oczyszczoną i solą. Cytryna zawiera kwas, który osłabia szkliwo, kryształki soli uszkadzają powierzchnie zębów, a soda oczyszczona działa podobnie jak papier ścierny.
Źródło: Materiały prasowe Skymed/ bj
Zobacz także: Czy zęby mogą spowodować ból głowy?