Nanotechnologia w onkologii
Rak płuc często rozprzestrzenia się po cichu, osiągając zaawansowane stadium zanim zostanie wykryty. W artykule opublikowanym w Nature Nanotechnology, inżynierowie nauk biomedycznych z Uniwersytetu Missouri zaprezentowali odkrycie, które może pomóc dużo wcześniej wykryć raka płuc.

Obecnie nie ma sprawdzonego testu skriningowego wykrywającego raka płuc. „Stworzyliśmy bardzo wrażliwych technologii, które mogą wykryć określonego typu cząsteczek w krwiobiegu, gdy rak płuc jest obecny."
Naukowcy MU używali próbki osocza w celu wykrycia zmiany stężenia określonej sekwencji mikroRNA, która często jest podwyższona u chorych z rakiem płuc. Naukowcy przefiltrowali osocze za pomocą filtra białkowego z nanoporami, które są wystarczająco duże, aby tylko jedna cząsteczka mogła przejść przez por filtra. Stosując prąd jonowy naukowcy mierzyli zmiany w natężeniu prądu, które występują, gdy w filtrowanym osoczu obecne jest mikroRNA charakterystyczne dla raka płuc. Obserwowana zmiana natężenia prądu jest biosygnaturą raka płuc.
Opracowany przez naukowców filtr nanoporowy jest wystarczająco selektywny i czuły, aby wykryć mikroRNA w próbkach osocza chorych z rakiem płuc. "Chociaż istnieje wiele laboratoriów badawczych, które koncentrują się na rozwijaniu zastosowań technologii nanoporów, to po raz pierwszy ta technologia została użyta do wykrycia raka płuc" powiedział profesor Li-Qun Gu. Naukowcy mają nadzieje, że metoda ta w przyszłości będzie mogła być wykorzystana do wykrywania nowotworów, jak innych chorób, które cechuje charakterystyczne DNA lub RNA w osoczu.
Zobacz też: Diagnostyka raka płuc krok po kroku
EurekAlert! / kp