Nawracające infekcje intymne - powiedz im "stop"!
Częste infekcje intymne powinny skłonić nie tyle do poszukiwań skutecznych metod leczenia, co do odnalezienie przyczyn tego typu kłopotów. Z infekcjami naprawdę można wygrać!

- PROMOCJA
Częste infekcje intymne powinny skłonić nie tyle do poszukiwań skutecznych metod leczenia, co do odnalezienia przyczyn tego typu kłopotów. Z infekcjami naprawdę można wygrać!

Jest taki medyczny zwrot: "właściwości osobnicze". Lekarze posługują się nim usiłują wyjaśnić, dlaczego niektórzy częściej, a inni rzadziej, zapadają na dane przypadłości. W przypadku infekcji intymnych także możemy mówić w pewnym stopniu o właściwościach osobniczych, choć nie są one czynnikiem decydującym. W tym wypadku duże znaczenie ma gospodarka hormonalna, ponieważ niedobór estrogenu u kobiet jest czynnikiem sprzyjającym zakażeniom. Dzieje się tak, gdyż estrogen hamuje produkcję glikogenu, który jest "pożywką" dla pałeczek kwasu mlekowego, które znów są niezbędne, aby powstrzymać rozwój grzybów. Ale na to, jak często kobieta będzie borykać się z infekcjami intymnymi, niebagatelny wpływ ma przede wszystkim jej codzienny styl życia.
Fot. Fotolia
Czynniki sprzyjające infekcjom
Na ekosystem pochwy bezpośredni wpływ ma wiele czynników, pozornie niezwiązanych z "tym" rejonem. Po pierwsze, kobieca budowa ciała sprzyja infekcjom wynikającym z bliskości odbytu i pochwy. To sąsiedztwo sprawia, że naturalną równowagę mikroflory pochwy mogą zaburzyć drobnoustroje pochodzące z jelit. Niekorzystne bakterie i grzyby mogą się mnożyć, ponieważ dochodzi do obniżenia liczby ochronnych bakterii Lactobacillus, podwyższenia pH i osłabienia możliwości ochronnych organizmu. Po drugie musimy pamiętać, że za zaburzenia równowagi odpowiedzialne są także takie czynniki, jak: antybiotyki, stres, dieta bogata w węglowodany czy złe nawyki higieniczne lub niedoleczone infekcje.
Kiedy i dlaczego wzrasta ryzyko
75% kobiet co najmniej raz w życiu ma problemy intymne. Aż u 40% kobiet problemy te nawracają. Dlatego warto wiedzieć, kiedy i dlaczego ryzyko problemów intymnych wzrasta. Wśród czynników "infekcjogennych" pojawiają się:
- Antybiotykoterapia – leki z tej grupy nie tylko likwidują chorobotwórcze bakterie, ale jednocześnie osłabiają naturalną mikroflorę w organizmie. Może to doprowadzić do dolegliwości ze strony układu pokarmowego (rozwolnienia, zaparcia etc.) oraz moczowo-płciowego (swędzenie, pieczenie, zwiększona ilość wydzieliny z pochwy).
- Antykoncepcja hormonalna – wpływa na zmiany stężeń hormonów płciowych, a zatem zwiększa możliwość zaburzeń mikroflory pochwy. Stosowanie wkładek domacicznych może zaś podnosić poziom pH, co także przyczynia się do niedyspozycji intymnych.
- Podróże – zmiana klimatu, utrudniona higiena, korzystanie z basenów czy jacuzzi także może stworzyć idealne środowisko dla rozwoju niekorzystnych drobnoustrojów o obrębie narządów płciowych.
- Ciąża – to co prawda "magiczne dziewięć miesięcy", jednak w tym okresie dochodzi do rozpulchnienia tkanek narządów płciowych oraz spadku liczby ochronnych Lactobacillus, co predysponuje do pojawienia się problemów intymnych.
- Menopauza – to czas dużych zmian hormonalnych, kiedy zmniejsza się ilość dobroczynnych Lactobacillus, pochwa staje się mniej odporna na mikrouszkodzenia i nadmierną suchość.
- Nieprawidłowa dieta – cukier to pożywka dla bakterii, dlatego dieta bogata w węglowodany również może potęgować częstotliwość występowania tego typu kłopotów.
Jak zapobiegać infekcjom intymnym
Sprzymierzeńcami w walce z bakteriami i grzybami są bakterie kwasu mlekowego, czyli Lactobacillus. Należy je stosować przy wystąpieniu problemów intymnych oraz w sytuacjach podwyższonego ryzyka. Stosowanie zawierających je probiotyków ginekologicznych naturalnie wzmacnia odporność organizmu i pomaga intymnym częściom ciała być niedostępnym dla niekorzystnych bakterii i grzybów. Należy jednak stosować jedynie sprawdzone probiotyki, które rekomendują specjaliści. Ważne także, aby dany probiotyk zawierał te bakterie z rodzaju Lactobacillus, które naturalnie są izolowane z populacji kobiet w Polsce. Przykładami takich produktów są: doustny probiotyk prOVag oraz dopochwowy lek probiotyczny InVag.
Ponadto należy pamiętać, aby:
- co najmniej dwa razy dziennie myć okolice sromu. Zarówno oczyszczanie, jak i wycieranie, powinno mieć kierunek do przodu do tyłu, aby unikać przenoszenia infekcji z okolicy odbytu;
- do higieny intymnej używać produktów do tego przeznaczonych, o pH zbliżonym do pH pochwy (5,5);
- ograniczyć używanie sztucznych tkanin na rzecz np. bawełny;
- unikać gorących kąpieli i częstych irygacji;
- przy nadmiernej suchości stosować żele o niskim pH;
- po każdej antybiotykoterapii pamiętać o przywróceniu mikroflory układu pokarmowego, stosując preparaty probiotyczne;
- przy pierwszych objawach niedyspozycji (podrażnieniu, swędzeniu, pieczeniu) zastosować sprawdzony probiotyk albo preparat łagodzący oraz udać się do ginekologa!
Zajrzyjcie także na fanpage'u: Kobiety z zasadami
Artykuł sponsorowany