NFZ refunduje tylko najwyższe dawki leków na akromegalię
Po wprowadzeniu zmian w ustawie refundacyjnej osoby chorujące na akromegalię mają utrudniony lub wręcz niemożliwy dostęp do leczenia. Zmiany w ustawie refundacyjnej dotyczą połączenia w jedną grupę limitową różnych leków oraz dużych dopłat do produktów leczniczych, które były wcześniej w pełni refundowane.

Leczenie akromegalii przed wprowadzeniem zmian w ustawie refundacyjnej
Dotychczas pacjenci chorzy na akromegalię nie mieli żadnych problemów z dostępnością do leczenia: dla wszystkich pacjentów były dostępne i refundowane dwa leki oraz ich wszystkie dawki niezbędne do skutecznej i bezpiecznej terapii. Wspomniane leki zawierają inne substancje czynne i ze względów medycznych była zapewniona dostępności do obydwu preparatów.
Leczenie akromegalii po wprowadzeniu zmian w ustawie refundacyjnej
Po wprowadzeniu zmian w ustawie refundacyjnej osoby chorujące na akromegalię mają utrudniony lub wręcz niemożliwy dostęp do leczenia. Zmiany w ustawie refundacyjnej dotyczą wprowadzenia jednej grupy limitowej (połączono dwa leki na akromegalię - stworzenie tzw. "jumbo grupy") oraz dużych dopłat ponoszonych przez pacjentów, do leków, które były wcześniej refundowane. Dodatkowo, obecnie krytyczna jest sytuacja około 200 pacjentów z akromegalią, którzy utracili możliwość kontynuacji leczenia ze względu na brak leku na liście leków refundowanych.
Konsekwencje błędów w ustawie refundacyjnej
- Nowi pacjenci chorzy na akromegalię nie mają dostępności do leczenia, bo tylko najwyższa dawka jednego leku jest obecnie bez dopłaty dla pacjenta.
- Brak możliwości kontynuowania leczenia na niższych dawkach – pacjenci będą leczeni wyższą dawką jednego leku – tylko jedna dawka jest bez dopłaty. Zastosowanie innych niższych dawek jest związane z dopłatą dla chorego w wysokości ok. 500 zł miesięcznie.
- Brak możliwości zastosowania wszystkich dawek powoduje nieskuteczne leczenie chorych na akromegalię.
- NFZ będzie wydawał więcej pieniędzy niż poprzednio, refundując tylko najwyższą dawkę jednego leku.
Zobacz też: Hormony
Źródło: materiały prasowe/mn