Reklama

Choroba ta długo może nie dawać objawów albo takie, których z wrzodami nie kojarzymy (np. czkawka, niesmak w ustach, ból za mostkiem, chudnięcie, brak apetytu). Zwykle jednak o jej wystąpieniu świadczą nieco inne symptomy:

Reklama

Jakie są pierwsze objawy choroby wrzodowej?

Choroba wrzodowa może nie dawać żadnych objawów przez wiele miesięcy. Jeśli jednak coraz częściej dokuczają Ci któryś z poniższych, koniecznie sprawdź, czy nie cierpisz na chorobę wrzodową:

  • ból w nadbrzuszu – w przypadku wrzodów żołądka zaczyna dokuczać od 1 do 3 godz. po posiłku, ale ustępuje, gdy coś zjesz lub zażyjesz leki zobojętniające kwas solny. Dla odmiany, przy wrzodach dwunastnicy ból pojawia się zwykle rano, na czczo lub w nocy;
  • niestrawność – czyli wzdęcia, zgaga, kwaśne lub gorzkie odbijanie się, nudności (a nawet wymioty);
  • zaparcia na przemian z biegunkami.

Jeśli któraś z tych dolegliwości nawraca, powiedz o tym lekarzowi – w razie potrzeby skieruje cię na kontrolne badania, np. gastroskopię.

Kiedy powinnaś natychmiast skontaktować się z lekarzem?

Natychmiast szukaj medycznej pomocy, gdy wystąpią:

  • wymioty wyglądające jak fusy z kawy,
  • smolisty, luźny stolec
  • nagły, ostry ból w jamie brzusznej
Reklama

To mogą być objawy perforacji wrzodu (czyli powstania "dziury" w przewodzie pokarmowym). Taki stan jest niebezpieczny dla zdrowa i życia człowieka, dlatego nie należy czekać aż powyższe objawy same miną.

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!