Serca ssaków mają ogromny potencjał regeneracyjny
W najnowszym badaniu, z pogranicza science–fiction i nauki, naukowcy z Centrum Medycznego UT Southwestern udowadniają, że serce noworodków ssaków mogą zregenerować się całkowicie nawet po poważnych uszkodzeniach.

Wcześniejsze badania udowadniały, że organizmy niższe np. ryby czy płazy potrafią odtworzyć nie tylko płetwy oraz kończyny po urazie, ale również serce. Teraz wiemy, że zwierzęta bardzo bliskie w rozwoju człowiekowi tj. gryzonie, do pewnego etapu również zachowują zdolności regeneracyjne.
Badacze wykorzystując myszy laboratoryjne odkryli, ze nawet duży fragment serca uszkodzony w czasie pierwszego tygodnia po porodzie odrasta całkowicie, nie pozostawiając żadnych widocznych śladów. Naukowcy już w 21 dni po usunięciu 15% masy serca mysiego noworodka zaobserwowali powrót prawidłowej funkcji i rozmiarów narządu. Odpowiedzialne za ten niebywały wręcz efekt wydaja się być komórki tkanki serca – kardiomiocyty. To one dzieląc się stanowią źródło nowych komórek.
Niestety serca dorosłych osobników tracą zdolność wzrostu w odpowiedzi na uszkodzenie tkanki. W związku z tym choroby mięśnia sercowego np. zawał serca, prowadzą do osłabienia całego organu i mogą skutkować niewydolnością serca. „Brak zdolności serc dorosłych do regeneracji stanowi poważną barierę w rozwoju medycyny sercowo–naczyniowej.” – stwierdza dr Eric Olson, zaangażowany w te badania. – „Ta praca pokazuje, że możliwa jest regeneracja serca w pewnym oknie czasowym po urodzeniu, jednak w późniejszym okresie zdolność ta jest tracona. Bogatsi w tę wiedzę możemy próbować odkryć metody przywracające sercu dorosłych zdolność samoleczenia.”
Kolejnym etapem pracy badaczy będzie określenie dokładnie „okna czasowego”, w którym możliwa jest regeneracja serca oraz stwierdzenie, dlaczego na pewnym etapie tracona jest ta niebywała umiejętność. Już teraz można z pewnością podpisać się pod słowami jednego z autorów badań dr Heshama Sadek - ”Jest to ważny krok naprzód na drodze do odkrycia leczenia chorób serca, zabójcy numer 1 w krajach rozwiniętych.” Badanie zostało opisane w internetowym wydaniu czasopisma popularnonaukowego Science.
Zobacz też: Co powinniśmy wiedzieć o wadach serca?
Źródło: Science Daily/ kp