Skręcenie stawu skokowego - 4 kroki które powinnaś zrobić
Czasem wystarczy niefortunnie stanąć, by napytać sobie biedy. Poznaj 4 kroki, które pomogą ci złagodzić ból i zapobiec komplikacjom

- Agnieszka Czechowska
Do skręcenia stawu dochodzi, gdy uszkodzeniu ulegają tkanki utrzymujące staw. Zaczyna się od bólu. Dolegliwości nasilają się w czasie dotyku i poruszania nogą.
Skręcenie stawu skokowego - co robić?
Działaj od razu. W przypadku skręcenia stawu sprawdza się zasada RICE. To 4 proste kroki, które pomogą ci złagodzić ból towarzyszący skręceniu stawu skokowego i zapobiec ewentualnym komplikacjom. Oto, co powinnaś zrobić
- R – to skrót od słowa rest, czyli odpoczynek. Jak najszybciej więc usiądź i zdejmij buty.
- I – to ice, czyli lód. Zrób okład z lodu. Jeśli ból jest uporczywy, zażyj leki iprzeciwbólowe (np. zawierające ibuprofen).
- C – to compression, czyli ucisk. Posmaruj staw maścią przeciwbólową (np. Voltaren, Aleve) i usztywnij staw bandażem elastycznym lub opaską. Zrób to mocno, ale nie przesadź – poszkodowany powinien móc poruszać nogą.
- E – to elevation, czyli uniesienie nogi. Ułożenie jej nieco powyżej poziomu serca spowoduje, że obrzęk nie będzie narastał.
Choć skręcenie stawu skokowego nie musi być groźne, jeśli masz jakiekolwiek dolegliwości lub ból i obrzęk nie ustępują po kilku dniach - skontaktuj się z lekarzem specjalistą.
Czytaj także:
Pierwsza pomoc przy wstrząsie anafilaktycznym
3 kroki, jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza
Co zrobić, gdy coś wpadnie do oka?
Najprostszy sposób na ugryzienia meszek