Sposób przechowywania owoców wpływa na sposób odżywiania
Czy wiesz, że odpowiednie przechowywanie owoców warunkuje to, czy odżywiasz się zdrowo? Jak eksponować zdrowe produkty, aby regularnie po nie sięgać?


fot. Fotolia
Co ma wpływ na to, czy odżywiamy się zdrowo?
Dokonana przez naukowców Cornell Food and Brand Lab w Cornell University analiza 112 badań poświęconych zachowaniom związanym ze zdrowym odżywianiem wykazała, że osoby odżywiające się najzdrowiej robiły tak, ponieważ restauracje, sklepy spożywcze, kafeterie czy choćby małżonkowie zadbali o to, aby pokarmy takie jak owoce i warzywa były widoczne, łatwo dostępne (np. leżały nieopodal), atrakcyjnie wyeksponowane i wydawały się naturalnym konsumenckim wyborem.
Chcąc zrozumieć sekret zdrowego odżywiania, należy pomyśleć o kuchennej misce na owoce – radzą badacze. Miska sprawia, że owoce są bardziej dostępne, atrakcyjne i poręczne do zjedzenia niż te same owoce leżące na dnie lodówki.
Trzy kluczowe czynniki sprawiające, że chętniej sięga się po zdrowe pokarmy to:
- dostępność,
- atrakcyjność,
- oczywistość wyboru.
Zobacz także: Jakie owoce wybierać latem: świeże czy suszone?
Ładna miska na owoce zachęca do ich jedzenia!
Badanie opublikowane w „Psychology and Marketing” wykazało, że umieszczenie owoców w ładnej misce, np. obok kluczyków do samochodu, sprawia, że sięgnięcie po banana czy jabłko jest nagle bardziej naturalne, atrakcyjne i właściwe niż zjedzenie czekoladowego ciastka albo chipsów. „Te trzy czynniki pozwalają wprowadzić nieskończenie wiele zmian, by ludzie – włączając w to nas samych – odżywiali się zdrowo” – komentuje dr Brian Wansink, autor badania i dyrektor Cornell Food and Brand Lab.
Z kolei David Wolfe, ekspert ds. zdrowego odżywiania i autor książki Superżywność. Jedzenie i medycyna przyszłości zachęca, aby kuchenną miskę wypełnić tzw. superżywnością. „Spożywanie superżywności znacznie ułatwia osiągnięcie idealnej wagi, utrzymanie diety i nabranie nowych nawyków żywieniowych. Superżywność ułatwi detoksykację organizmu i wprowadzi nas w świat zdrowej żywności – bez udziału silnej woli! Ponadto superżywność eliminuje konieczność przyjmowania syntetycznych suplementów witaminowych i mineralnych” – przekonuje Wolfe i jako przykłady superpokarmów, które warto pogryzać, wymienia:
- jagody goji,
- surowe ziarna kakaowca,
- orzechy kokosowe.
Przeprowadzone w zeszłym roku badanie CBOS wykazało, że problemy z wagą ma 51% Polaków. Co trzeci ma nadwagę (34%), a co piąty (17%) jest otyły.
Źródło: Materiały prasowe Alec’s Red House
Zobacz także: 10 zapomnianych warzyw i owoców