Stres powoduje zmiany w mózgu – wyniki eksperymentu
Amerykańscy naukowcy wykazali, że długotrwały stres powoduje zmiany w mózgu. Jak to możliwe?

Badacze z Uniwersytetu Rockefellera (USA) przeprowadzili eksperyment na myszach, który wykazał, że długotrwały stres powoduje zmiany w mózgu. Zamknęli oni gryzonie w ciasnym pomieszczeniu na 21 dni, wywołując u nich chroniczny stres. Podczas eksperymentu monitorowali ich zachowanie i zmiany strukturalne zachodzące w rejonie ciała migdałowatego. W tym czasie myszy zaczęły przejawiać depresyjne zachowania i starały się unikać innych gryzoni. W ich mózgach zaszły zmiany:
- w miejscu, z którego odchodzą połączenia do innych rejonów mózgu (środkowa część ciała migdałowatego) sieci neuronalne skurczyły się (ograniczyło to zdolności przystosowawcze organizmu myszy i zamknęło ich umysły w pułapce negatywnych emocji);
- powstały dłuższe i bardziej rozgałęzione połączenia nerwowe (podstawno-boczna części ciała migdałowatego), a więc zwiększyły się zdolności adaptacyjne zwierząt.
Zgodnie z badaniami naukowców remedium na lęk i depresję okazał się lek zawierający acetylokarnitynę (witaminopodobną substancję odżywczą), która spowalniała zmiany zachodzące w ciele migdałowatym.
Zobacz też: W jaki sposób stres wpływa na nasze zdrowie?