Techniki relaksacyjne
W pracy gonią cię terminy, w domu zaległe obowiązki, a do tego jeszcze wieczne korki na mieście i rodzinna impreza, którą musisz przygotować na weekend – brzmi znajomo? Jeśli masz poczucie, że czas przecieka ci przez palce, a ty sama żyjesz w ciągłym stresie, to znak, że nadszedł momenty, by pomyśleć o czymś znacznie ważniejszym niż deadline w pracy, mianowicie o spokoju ducha. Co pozwoli ci na chwilę wytchnienia w codziennej gonitwie? Relaksujący oddech, wizualizacje, spokojny sen, masaż relaksacyjny, muzykoterapia, joga.

- Marta Kosakowska
W pracy gonią cię terminy, w domu zaległe obowiązki, a do tego jeszcze wieczne korki na mieście i rodzinna impreza, którą musisz zorganizować – brzmi znajomo? Jeśli masz poczucie, że czas przecieka ci przez palce, a ty sama żyjesz w ciągłym stresie, to znak, że nadszedł momenty, by pomyśleć o czymś znacznie ważniejszym niż deadline w pracy, mianowicie o spokoju ducha. Co pozwoli ci na chwilę wytchnienia w codziennej gonitwie?

Oto kilka prostych technik relaksacyjnych, które pomocą ci odzyskać harmonię:
[CMS_PAGE_BREAK:Relaksujący oddech]
Relaksujący oddech

Najprostszym i najszybszym sposobem na uspokojenie skołatanych nerwów jest świadome operowanie oddechem. Nie bez powodu w sytuacjach kryzysowych często słyszymy: „Weź głęboki oddech” - ponieważ ta intuicyjna technika relaksacyjna naprawdę pomaga. Zatem, kiedy czujemy, że zalewa nas niekontrolowana fala stresu, skupmy się na oddechu. Obserwujmy sekwencje następujących po sobie wdechów i wydechów. Pozwólny ciału i umysłowi skupić się na tej czynności. Napięcie opadnie, a strumień myśli, który wówczas się pojawi, pozwoli nam spojrzeć na sytuację z bezpiecznej perspektywy obserwatora wydarzeń.
[CMS_PAGE_BREAK:Wizualizacje]
Wizualizacje

W sytuacjach kryzysowych spróbuj wyobrazić sobie siebie jako osobę spokojną, opanowaną, która panuje nad przebiegiem zdarzeń. Weź głęboki oddech i spróbuj wcielić ten plan w życie. Natomiast w wolnych chwilach, poszukując chwili zapomnienia, warto wizualizować coś przywołującego na myśl pozytywne emocje – morze, góry, a może żagle na jeziorze?
[CMS_PAGE_BREAK:Spokojny sen]
Spokojny sen

Banalne? Wcale nie, ponieważ wiele osób, mimo tego, że sypia odpowiednią ilość godzin (dla dorosłego człowieka to 6-8 godzin na dobę), wciąż czuje zmęczenie. Na komfort naszego nocnego wypoczynku ogromny wpływ ma tzw. higiena snu. Odpowiedni materac i pościel, wywietrzony sypialnia czy unikanie kawy późnym popołudniem może mieć nieoceniony wpływ na efektywność naszego snu.
[CMS_PAGE_BREAK:Kontakt z naturą]
Kontakt z naturą

Spacer po lesie lub piknik na łące może zdziałać dużo więcej niż sesja u psychoteraputy. Dlaczego? Ponieważ przyroda działa na nas kojąco. Kolory, zapachy natury sprawiają, że wypoczywamy, relaksujemy się i odzyskujemy wewnętrzą równowagę. Jeszcze lepiej, gdy zdecydujemy się na uprawia sportu na świeżym powietrzu, wówczas mamy gwarancję natychmiastowej poprawy samopoczucia.
[CMS_PAGE_BREAK:Masaż relaksacyjny]
Masaż relaksacyjny

Masaż – zarówno ten wykonywany przez profesjonalistę, jak i ten który możemy wykonać samodzielnie w domu, własną dłonią pozwoli na pełny relaks całego ciała lub jego wybranych partii. Przyniesie ulgę dla ciała i umysłu. Zniweluje stres, złagodzi napięcia, odpręży a nawet ułatwi zasypianie.
[CMS_PAGE_BREAK:Muzykoterapia]
Muzykoterapia

Czasem wystarczy włączyć płytę z ulubioną muzyką relaksacyjną, by odciąć się od świata problemów. Wystarczy dwadzieścia minut słuchania spokojnej muzyki w wygodnej dla nas pozycji, by wyłączyć umysł i pomóc mu zregenerować się po ciężkim dniu. Zamknijmy oczy, wyciszmy emocje i skupmy się na kojących dźwiękach.
[CMS_PAGE_BREAK:Joga]
Joga

Jeśli żyjesz w ciągłym stresie, każda forma aktywności fizycznej będzie pomocna w przywróceniu harmonii w twoim ciele i umyśle. Zbawienne efekty dla całego organizmu może przynieść regularny trening jogi. To nie tylko remedium na spięte, zestresowane ciało, ale również miód na skołatane nerwy.
Fot. Depositphotos