Tkanka podskórna leczy łysienie
Naukowcy z Uniwersytetu Yale pracują nad nowym sposobem przeciwdziałania łysieniu. Zespół badaczy pod kierownictwem Valerie Horsley odkrył mechanizm odpowiedzialny za produkcję włosów - czytamy w serwisie Rzeczpospolita.

Naukowcy odkryli, że w podskórnej tkance tłuszczowej znajdują się specjalne komórki, które koordynują proces odbudowy owłosienia – wytwarzają PDGF, czyli płytkowy czynnik wzrostu, niezbędny do produkcji włosa. Testy przeprowadzone na zwierzętach napawają optymizmem – odpowiednia stymulacja wspomnianego mechanizmu wystarczyła do zregenerowania normalnego owłosienia. Należy jednak poczekać na wyniki dokładniejszych badań, które pozwolą stwierdzić, czy terapia jest skuteczna także u ludzi.
Badacze od dawna wiedzieli, że łysienie typu męskiego spowodowane jest brakiem odpowiednich bodźców chemicznych, a nie rezultatem uszkodzenia struktur włosotwórczych. Jednak nie dysponowali wiedzą pozwalającą stwierdzić, jakie szlaki sygnałowe zostały zaburzone.
Badania naukowców z Yale mogą wpłynąć na poprawę komfortu życia mężczyzn borykających się z nadmiernym wypadaniem włosów. Być może już wkrótce zostaną wdrożone nowe metody leczenia łysienia.
Polecamy też: Przeszczep włosów nie dla panów poniżej 30. roku życia
Źródło: Rzeczpospolita, 06.09.2011/np