Reklama

Czym jest układ limfatyczny?

Układ limfatyczny, do którego należą i nasze węzły chłonne, są to naczynia i narządy (wśród nich węzły chłonne, migdałki, grasica, śledziona), odpowiedzialne przede wszystkim za procesy odpornościowe w organizmie. Chłonka powstaje z płynu tkankowego i ma skład zbliżony do osocza, wzbogaconego o tłuszcze, białka (w tym immunoglobuliny) i białe krwinki. Stopniowo, poprzez coraz większe naczynia, chłonka trafia do żył.
Węzły chłonne to centra, w których rozwijają się i namnażają limfocyty. To tu identyfikowane są antygeny bakterii, wirusów, grzybów, związków chemicznych, jakie wniknęły do organizmu człowieka. Efektem jest uruchomienie skomplikowanych mechanizmów odpowiedzi immunologicznej i obrona przed chorobą. Węzły chłonne spełniają więc strategiczną funkcję.
Węzły chłonne są zgrupowane w kilku rejonach ciała. Wyróżniamy węzły: głowy i szyi (bardzo liczne, zazwyczaj drobne), nadobojczykowe, łokciowe, klatki piersiowej (tchawicze, wnękowe, śródpiersiowe), brzuszne i miednicze (liczne, towarzyszą narządom i ich naczyniom), pachwinowe i podkolanowe. Jak widać jesteśmy prawie cali pokryci węzłami.
Polecamy: Dlaczego zapalenie migdałków jest dla nas tak groźne?

Reklama

Powiększone węzły chłonne

Przyczyn, dla których węzły chłonne są powiększone, może być wiele, oto najważniejsze:

  • zakażenia wirusowe, bakteryjne, rzadziej grzybicze i pierwotniakowe,
  • pierwotne nowotwory układu krwiotwórczego (głównie chłoniaki i zaawansowane białaczki),
  • inne nowotwory, głównie raki, przerzutujące do węzłów chłonnych (z płuc, żołądka, piersi, tarczycy, itd.),
  • choroby autoimmunologiczne – toczeń układowy, zaoalenie skórno-mięśniowe, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Sjogrena,
  • nadwrażliwość na leki (hydantoina, hydralazyna, prymidon, karbamazepina),
  • odczyny poszczepienne,
  • choroby spichrzeniowe (Gauchera, Fabry'ego),
  • sarkoidoza,
  • choroba Kawasaki.
Reklama

Opisując powiększone węzły chłonne podaje się ich cechy – takie jak: lokalizacja, wielkość, konsystencja, tkliwość, przesuwalność względem sąsiednich tkanek.
Poza badaniem dotykiem, lekarz może zalecić badanie obrazowe – USG, tomografię komputerową czy też biopsję węzła chłonnego.
Szczegółów dowiesz się w artykule Co oznaczają powiększone węzły chłonne?

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!