Wszy - wszawica i choroby pasożytnicze u dzieci
To kłopotliwa przypadłość, z którą przynajmniej raz w życiu musi uporać się każda mama. Warto więc dowiedzieć się jak to zrobić?

- Karolina Mazowiecka
To nieprawda, że wszy biorą się z brudu. Wszami można się po prostu zarazić. W przypadku dzieci, które nie zachowują żadnego dystansu w czasie zabawy, to bajecznie łatwe. Bo wystarczy zetknąć się głowami, by insekty z jednej osoby przewędrowały na drugą i wywołały charakterystyczne swędzenie.
Jak rozpoznać wszawicę?
Aby się przekonać, czy mamy do czynienia z wszawicą, trzeba dokładnie przejrzeć dziecku głowę w poszukiwaniu insektów. Wszy to pasożyty wielkości 2–3 mm w kolorze szarym. Najczęściej gromadzą się za uszami i nad karkiem. Przypominają ziarenka sezamu. We włosach szukamy też gnid (czyli jaj wszy) – białawych jajeczek, przypominających łupież, mocno przylegających do włosów i skóry głowy.
Jak pozbyć się wszy?
Aby pozbyć się wszy, wystarczy zastosować któryś z dostępnych w aptece preparatów (np. Paranit, Sora, Hedrin), a potem dokładnie wyczesać głowę z gnid. Kurację trzeba powtórzyć po 7 dniach. Wesz głowowa nie potrafi przeżyć bez swojego żywiciela, dlatego też odkażanie domu nie jest konieczne.
Warto wiedzieć!
Jeśli dziecko ma wszy, poinformuj o tym szkołę lub przedszkole. To zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wszawicy.