Wybielanie zębów - sposoby na białe zęby
Jak można wybielić zęby i o czym przy tym pamiętać? Ciemniejszy kolor zębów to czasami figiel, który płata nam natura. Najczęściej jednak sami jesteśmy sobie winni nie pielęgnując zębów i nie dbając o regularne wizyty u dentysty, także te profilaktyczne. Wybielanie zębów nie jest jednak dla każdego. Warto wiedzieć kto nie powinien ich wybielać.

- Materiały prasowe , WU
Podstawą pięknego uśmiechu są zdrowe i białe zęby. Niestety ich kolor zmienia się wraz z upływem lat. Czy istnieje bezpieczny i skuteczny sposób na pozbycie się uciążliwych przebarwień? Najczęstszą przyczyną utraty śnieżnobiałego uśmiechu jest zły sposób odżywiania. Kawa, herbata, wino i palenie papierosów to główne powody wstydliwego koloru zębów. Warto pamiętać, że trudne do usunięcia przebarwienia to także częsty efekt występowania próchnicy i kamienia nazębnego. Najszybszą i najskuteczniejszą metodą walki z tym uciążliwym problemem jest wybielanie.
Zobacz też: Rozszerzone naczynka krwionośne - powstawanie, profilaktyka i zamykanie
Metody wybielania
Powszechne techniki wybielania można podzielić na mechaniczne i chemiczne. Do pierwszej grupy zaliczamy domowe sposoby: dedykowane szczoteczki i pasty wybielające, które ścierają zewnętrzne zmiany. O wiele bardziej skuteczne i coraz częściej stosowane jest chemiczne wybielanie z zastosowaniem lasera.
Zobacz też: Trądzik różowaty - czy laser pomoże?
- Proces ten polega na użyciu środka chemicznego o właściwościach utleniających związki tworzące uciążliwe przebarwienia. Aktywuje się go przy pomocy światła lasera diodowego np. D-Touch™, o długości fali z zakresu bliskiej podczerwieni (810 lub 980nm) – mówi Tomasz Kowalczyk, specjalista z firmy Shar-Pol, specjalizującej się w technikach laserowych z zakresu stomatologii i medycyny estetycznej. Wśród ekspertów przeważa opinia, że w porównaniu z innymi metodami, środki chemiczne aktywowane światłem podczerwonym - laserem diodowym, wykazują wyższą aktywność, a przez to skuteczność. Co więcej, zabieg ten przebiega bezboleśnie.
Zobacz też: Zabieg AccuLift - modelowanie twarzy
Wybielanie nie jest dla każdego
Pomimo dużej możliwości wyboru profesjonalnych metod wybielania zębów, niektórzy nie mogą poddać się żadnej z nich. Grupę tą stanowią dzieci, kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Ponadto, warunkiem zakwalifikowania pacjenta do zabiegu jest wyleczenie próchnicy, chorób przyzębia i wszelkiego rodzaju owrzodzeń oraz infekcji w jamie ustnej.
- Niezbędne jest również pozbycie się osadów, a gdy to koniecznie wykonanie skalingu, czyli zabiegu usunięcia kamienia. Wybielaniu zębów, nie powinny poddawać się pacjenci z jakkolwiek osłabioną strukturą szkliwa, np. hipoplazją szkliwa lub dysplazją oraz osoby z nadwrażliwością zębów - mówi Tomasz Kowalczyk, specjalista z Shar-Pol.
Koszty wybielania laserowego wahają się w szerokim przedziale od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Zależy to od wielu czynników: ceny preparatu wybielającego, marki i lokalizacji kliniki stomatologicznej, renomy lekarza oraz ilość i czasu trwania wymaganych etapów zabiegu. Dokładne informacje można uzyskać w poszczególnych gabinetach specjalistycznych.
Zobacz też: Jak dbać o okolice oczu?
Niezależnie od zastosowanej techniki, po zabiegu powinniśmy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza. Aby móc jak najdłużej cieszyć się wymarzonym uśmiechem, należy przestrzegać higieny jamy ustnej i unikać spożywania używek, pokarmów i napojów wywołujących przebarwienia oraz podrażnienia zębów. Wskazane są również częstsze wizyty u stomatologa i regularne usuwanie kamienia nazębnego.
Śnieżnobiały uśmiech jest gwarancją dobrego samopoczucia. Zapewniają nam go liczne i łatwo dostępne metody wybielające. Pamiętajmy jednak, że decydując się na jakąkolwiek z nich, warto skorzystać z porady specjalisty, który wybierze dla nas odpowiednią metodę.