Reklama

W naszym organizmie znajduje się ponad sto hormonów – tyle, przynajmniej na razie, odkryli naukowcy, choć nie mają pewności, czy tego typu związków nie ma jeszcze więcej. A ponieważ połączone są w mocno skomplikowaną sieć powiązań, czasem wystarczy, że niedobór lub nadmiar jednego z nich, by cały porządek hormonalny organizmu został zachwiany.

Reklama

Skąd się biorą zaburzenia hormonalne?

To przysadka mózgowa decyduje, ile i jakiego hormonu potrzebuje nasz organizm. Jest hormonalnym centrum dowodzenia kontrolowanym przez podwzgórze. Do przysadki docierają informacje o zapasach hormonów i ich niedoborze. O tym, czy ilość hormonów jest wystarczająca, decyduje właśnie podwzgórze. Czasami jednak organizm nie może sobie sam poradzić z utrzymaniem porządku hormonalnego. Wówczas pojawiają się objawy, które nawet dla lekarza mogą stanowić zagadkę. Dlatego podpowiadamy, na jakie symptomy warto zwrócić uwagę i jakie badania wtedy wykonać.

Dowiedz się więcej o zaburzeniach hormonalnych prowadzących do obniżenia płodności z naszego forum medycznego.

Czytaj także:

Objawy niedoczynności i nadczynności tarczycy
5 wczesnych objawów cukrzycy
Te zmiany na paznokciach świadczą o chorobie Zaburzenia hormonalne a ciąża - co warto wiedzieć?

Reklama

7 objawów zaburzeń hormonalnych, które powinny skłonić Cię do zrobienia badań:

Artykuł z "Pani Domu"

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!