Reklama

Zespół Aspergera (AS, ang. Asperger's Syndrome) to całościowe zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu. Sprawdź, jakie objawy mogą go sugerować, na czym polega diagnoza i terapia (leczenie).

Reklama

Jakie są przyczyny choroby?

Dokładne przyczyny rozwoju choroby Aspergera nie są znane. Przypuszcza się, że u podstaw choroby mogą leżeć czynniki neurologiczne oraz zaburzenia w wieku płodowym. Wśród innych możliwych czynników wymienia się m.in. czynniki genetyczne (ważne: AS nie jest dziedziczny! dziedziczna może być skłonność do rozwoju syndromu), toksoplazmozę, dziecięce porażenie mózgowe lub poważne infekcje.

Czy twoje dziecko ma zespół Aspergera?

Jakie są objawy zespołu Aspergera?

Objawy, które mogą sugerować zespół Aspergera to:

  • problemy w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji społecznych
  • niechęć lub brak umiejętności współpracy w grupie
  • bardzo wąskie, ograniczone do jednej dziedziny zainteresowania
  • problemy ze zrozumieniem niektórych części języka (np. przenośni i ukrytych znaczeń) ale też (np. u małych dzieci z zespołem Aspergera) używanie bardzo specjalistycznej terminologii i słownictwa nieadekwatnego do wieku dziecka
  • przywiązanie to schematów działania i powtarzalnych, rutynowych działań
  • kłopoty w komunikacją niewerbalną (gesty, kontakt wzrokowy, mimika)
  • czasami może występować również tzw. niezdarność ruchowa.

Poznaj typowe zachowania dzieci z zespołem Aspergera

Zespół Aspergera - testy, diagnoza i terapia

Ze względu na nieostrość objawów i fakt, że każdy przypadek choroby jest inny, diagnoza syndromu Aspergera jest trudna. Proces diagnostyki jest długotrwały, wieloetapowy i wymaga przeprowadzenia szczegółowych wywiadów, obserwacji, badań lekarskich i testów. W tym procesie biorą udział zarówno osoby z podejrzeniem syndromu, jak i ich bliscy (np. rodzice, rodzina) oraz lekarze różnych specjalizacji.

Leczenie (terapia) zespołu Aspergera polega przede wszystkim na pracy nad rozwojem umiejętności społecznych. Podczas niej dzieci i dorośli z zespołem Aspergera uczą się komunikacji i tworzenia relacji, dzięki którym mogą funkcjonować w społeczeństwie.

Reklama

Jak rozpoznać dziecko z zespołem Aspergera?

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!