Reklama

Drogie panie, warto o tym pamiętać, że im wcześniej ustali się rozpoznanie i podejmie leczenie raka piersi, tym lepsze będą perspektywy długoletniego przeżycia. Wczesne wykrycie raka piersi daje nawet możliwość wyleczenia choroby.

Samokontrola piersi
Ponad 90% guzów piersi jest wykrywanych przez same kobiety. Dzieje się tak mimo tego, że mammografia może wykryć zmiany w tkance gruczołu piersiowego zanim staną się one wyczuwalne w badaniu palpacyjnym. Ja bardzo proszę, aby dokładnie ponownie przeczytać informację o tym, że mammografia wykrywa zmiany niewyczuwalne jeszcze w badaniu palpacyjnym. Proszę wyciągnąć odpowiednie wnioski z tej informacji tzn. jeśli kobieta jest w przedziale wiekowym, w którym wykonuje się mammografię to należy regularnie zgłaszać się na to badanie. Po co mieć do siebie pretensje (po wykryciu większego guza w badaniu palpacyjnym), że można było go wykryć wcześniej? Jednak kobieta z wielu różnych powodów nie zgłosiła się na mammografię. Niestety czasu nie można cofnąć.

Reklama
Zrozumieć raka piersi - wczesne wykrywanie (skrining)

Dla kobiet powyżej 50. roku życia najlepszą metodą wykrywania nowotworów piersi jest mammografia.

Wczesne wykrycie raka piersi - większa szansa!!!

Jak i kiedy dokonywać samokontroli piersi?

Raz w miesiącu, 2 lub 3 dni po menstruacji, a jeśli już nie miesiączkujesz to w łatwym do zapamiętania dniu (np. 1. dzień miesiąca), warto poświęcić sobie kilka minut.

Etapy samokontroli piersi:

Stań przed lustrem i oceń kształt i symetrię swoich piersi. Zwróć uwagę na wygląd skóry i brodawek. Obserwację wykonaj w trzech „fazach”:

  • stojąc z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia,
  • stojąc z rękami uniesionymi do góry,
  • stojąc z dłońmi opartymi na biodrach.

Płasko ułożoną dłonią badaj prawą i lewą pierś. Porównaj ją do tarczy zegara i rozpoczynając od godziny 12 przesuwaj dłoń najpierw po zewnętrznych, a następnie środkowych częściach piersi.
Zbadaj brodawkę tzn. ściśnij ją lekko i sprawdź, czy nie pojawia się wydzielina.

Na koniec zbadaj także okolicę pach, szyi i nad obojczykami.
Jeśli zauważysz:

  • zmianę kształtu piersi,
  • przebarwienia skóry,
  • fałdki,
  • wciągnięcie brodawki,
  • surowiczy lub krwisty wyciek.

Jeśli wyczujesz:

  • guzki,
  • stwardnienia.

Zgłoś się do lekarza!!!
Nie przerażaj się! Nie każda zauważona przez ciebie zmiana jest nowotworem złośliwym. Istnieje wiele łagodnych chorób piersi, które też wymagają diagnozy i leczenia.

Rak wcześnie wykryty jest uleczalny!!!

Celina Fręczko, położna

Reklama


Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!