Badanie cytologiczne – krok po kroku
Cytologia to metoda diagnostyczna wykorzystywana w ginekologii do oceny narządów rodnych. Główną zaletą badania jest możliwość wykrycia nieprawidłowych zmian w obrębie szyjki macicy – przede wszystkim stanów przed- i nowotworowych w początkowej, w pełni uleczalnej fazie rozwoju choroby. Sprawdź, jak wygląda przebieg badania?

- Jolanta Czepułkowska
Pierwszą cytologię należy wykonać po rozpoczęciu życia seksualnego. Przez pierwsze 3-4 lata każda kobieta powinna zgłaszać się na badanie raz w roku, następnie nie rzadziej niż, co 3 lata. Tylko regularne wykonywanie badań cytologicznych daje pewność wykrycia raka szyjki macicy w uleczalnej fazie rozwoju choroby.
1 z 9

Badanie cytologiczne – krok po kroku
Badanie cytologiczne nie wymaga specjalnego przygotowania, ale jest kilka czynników, które mogą wpłynąć na wiarygodność wyników. Przede wszystkim na badanie zgłaszaj się nie wcześniej, niż w 4 dniu po miesiączce i nie późnej niż w 4 dniu przed kolejną miesiączką. Dwie doby przed wizytą u lekarza nie powinnaś współżyć, a także stosować leków dopochwowych oraz irygacji.
2 z 9

Badanie cytologiczne – krok po kroku
Zazwyczaj badanie cytologiczne przeprowadzane jest podczas wizyty ginekologicznej. Pobranie wymazu cytologicznego poprzedzone jest dokładnym wywiadem lekarskim. Prawdopodobnie ginekolog spyta Cię o datę ostatniej miesiączki, długość cyklu miesiączkowego, stosowanie antykoncepcji, występowanie chorób przewlekłych lub innych dolegliwości, przebyte ciąże i porody oraz przyjmowane leki. Te informacje powinny zostać wysłane do cytologa.
3 z 9

Badanie cytologiczne – krok po kroku
Przed przystąpieniem do pobrania wymazu cytologicznego, lekarz poprosi Cię o rozebranie się od pasa w dół. Badanie przeprowadza się na fotelu ginekologicznym. Cytologię wykonuje się przed tradycyjnym badaniem ginekologicznym.
4 z 9

Badanie cytologiczne – krok po kroku
Następnie lekarz wprowadza specjalny wziernik, który umożliwia obejrzenie wnętrza narządu. Kolejnym etapem jest pobranie materiału zawierającego komórki z tarczy i kanału szyjki macicy za pomocą specjalnej trójzębnej szczoteczki. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i trwa około 5 minut.
5 z 9

Badanie cytologiczne – krok po kroku
Pobrany materiał lekarz umieszcza na szkiełku laboratoryjnym i utrwala go specjalnym preparatem. Następnie wymaz wysyłany jest do pracowni cytologicznej.
6 z 9

Badanie cytologiczne – krok po kroku
W pracowni cytologicznej materiał zostaje poddany procesowi barwienia, który pozwala na uwidocznienie morfologii komórek pobranego materiału. Na tej podstawie cytolog dokonuje oceny cytologicznej.
7 z 9

Badanie cytologiczne – krok po kroku
Wynik badania gotowy jest po kilku dniach. Możesz go otrzymać w dwóch wersjach – opisowej ocenie Betesda lub pięciostopniowej klasyfikacji Papanicolau. W Polsce najczęściej wykorzystuje się drugi sposób.
8 z 9

Badanie cytologiczne – krok po kroku
Klasyfikacja Papanicolau określa 5 grup cytologicznych. Jeśli uzyskałaś 1 bądź 2 grupę oznacza to, że wynik jest dobry. 3 i 4 grupa świadczy o występowaniu komórek nieprawidłowych, nie muszą to być jednak komórki nowotworowe. 5 grupa oznacza, że w materiale występują komórki o charakterze złośliwym.
9 z 9

Badanie cytologiczne – krok po kroku
W przypadku nieprawidłowego wyniku lekarz skontaktuje się z Tobą i zleci dodatkowe badania, które ułatwią postawienie ostatecznej diagnozy.