Reklama

Każda dorosła kobieta powinna robić cytologię regularnie. Zanim umówisz się na badanie do ginekologa, sprawdź w kalendarzu, kiedy wypada ci kolejny okres. Cytologii nie robi się w trakcie miesiączki, 4 przed ani 4 dni po niej. Gdy ustalisz już konkretny termin wizyty, przez 2 poprzedzające go dni powstrzymaj się od współżycia, nie stosuj irygacji i globulek dopochwowych.

Reklama

Wyniki cytologii - które są prawidłowe?

Obecnie ginekolodzy i cytolodzy stosują nowy sposób opisów, według tzw. systemu Bethesda. Pozwala on na dokładniejszą ocenę wyników. Oto ściągawka, dzięki której i tobie będzie łatwo je odczytać:

  • Wynik prawidłowy – wszystko w porządku, jesteś zdrowa. Następną cytologię zrób za rok.
  • Cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym – to także dobry wynik. Stan zapalny powinien ustąpić samoistnie. Na następne badanie wybierz się za rok.
  • Cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym – oznacza, że powinnaś wyleczyć infekcję. Idź do ginekologa.

Wyniki cytologii - kiedy jest nieprawidłowy?

  • AGUS/ASCUS – wynik nieprawidłowy. Świadczy o stanie zapalnym, ale w próbce (tzw. rozmazie) nie ma komórek nowotworowych. Trzeba wyleczyć infekcję, a potem zrobić kolejną, kontrolną cytologię.
  • Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda LSIL – wynik nieprawidłowy. W pobranej próbce widoczne są pojedyncze komórki, z których mogą powstać nowotwory. Być może to także stan zapalny. Zgłoś się do lekarza. Zaleci ci leczenie, a w razie potrzeby także dodatkowe badania.
  • Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda HSIL – wynik nieprawidłowy. W rozmazie występują liczne komórki, z których mogą powstać nowotwory. Czym prędzej idź do ginekologa, bo konieczne są dalsze badani, np. kolposkopia (pozwala obejrzeć pod mikroskopem szyjkę macicy) czy biopsja (pobranie wycinków do badania histopatologicznego).

Wraz z wynikiem cytologii podawana jest też informacja o tym, czy pobrana do analizy próbka nadaje się do oceny. Jeśli nie, badanie trzeba powtórzyć.

Wyniki cytologii - jak to było kiedyś?

Przez wiele lat cytologię opisywano w bardzo prosty sposób (zresztą wielu lekarzy nadal tak robi). Wyniki przedstawiano w skali od I do V:

  • Grupy I i II świadczyły o tym, że wszystko jest w porządku.
  • Grupa III mogła wskazywać na toczący się stan zapalny lub początkowe zmiany nowotworowe (konieczne było więc leczenie lub dalsze badania).
  • Grupy IV i V sygnalizowały obecność komórek nowotworowych – w ramach dalszej diagnostyki trzeba było zrobić biopsję oraz badanie histopatologiczne (potwierdzające, czy to na pewno rak).

Dowiedz się więcej o interpretacji wyników cytologii z naszego forum medycznego.

Czytaj także:

Owulacja - 8 pytań, które zawsze chciałaś zadać?
5 sposobów na bolesną miesiączkę
Co robić, gdy wyczujesz guzek w piersi?

Reklama

Na podstawie artykułu Diany Ożarowskiej-Sady/"Przyjaciółka"

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!