Czy powszechnie używany lek przeciwbólowy może być groźny?
Pozornie nieszkodliwy, pomocny w codziennych dolegliwościach, paracetamol – może poważnie uszkodzić wątrobę oraz mózg, co uznali naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu na łamach "British Journal of Clinical Pharmacology", o czym donosi serwis BBC.

Niebezpieczna tabletka
Obecnie jest uznany na rynku za lek bezpieczny, może być przyjmowany przez małe dzieci a nawet przez niemowlęta. Okazuje się jednak, iż ten powszechnie stosowany lek, działający przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo – paracetamol, zażywany regularnie przez dłuższy czas może nam zagrażać.
Po wieloletnich obserwacjach naukowych wykazali wśród 161 przypadków objawy przedawkowania paracetamolu. Osoby z przewlekłym przedawkowaniem wymagały przeszczepu wątroby, dializ a nawet podłączenia do respiratora. Co gorsza, wśród tych osób zaobserwowano kilka zgonów, spowodowanych powikłaniami.
Trudności w wykryciu
Jednak okazuje się, że z przedawkowaniem paracetamolu mają problem także lekarze, gdyż obecność paracetamolu w surowicy krwi jest możliwa do wykrycia wyłącznie po jednorazowym przedawkowaniu.
Sytuacja staje się coraz bardziej niepokojąca z powodu ogromnej grupy przyjmującej regularnie ten lek. Wiele z tych osób nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo można go przedawkować. Odczuwanie objawów pojawia się dopiero wówczas, gdy ich stan jest na prawdę poważny i dochodzi do groźnych zmian w wątrobie.
Przeczytaj: Czy paracetamol jest bezpieczny?