Czy tabletki z cynkiem faktycznie mogą uchronić nas przed koronawirusem?
Jeśli masz objawy choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2, pomoże ci cynk w tabletkach - ta opinia znanego amerykańskiego wirusologa obiegła ostatnio internet. Czy to prawda i w związku z tym cynk niebawem zniknie z aptek?

Dr James Robb, wirusolog i patolog z USA, zaleca swoim bliskim, aby trzymać się kilku zasad, jeśli nie chcą zarazić się koronawirusem. Wiele jego wskazówek pokrywa się z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia. Mowa o częstym myciu rąk, używaniu środków dezynfekujących, unikaniu dotykania rękoma twarzy, tankowaniu samochodu na stacji benzynowej w rękawiczkach. Jednak dr Robb zaleca też przyjmowanie cynku.
Tabletki cynkowe do ssania hamują namnażanie się koronawirusa i większości innych wirusów w nosie i gardle
Dodatkowo dr Robb zaleca (w mailu do bliskich), aby ssać tabletki z cynkiem kilka razy dziennie w pozycji leżącej, aby rozpuściły się w jamie nosowo-gardłowej.
Cynk na koronawirusa?
Jak dotąd żaden lekarz ani naukowiec nie potwierdził badaniami, że przyjmowanie cynku uchroni przed zarażeniem koronawirusem czy zmniejszy ryzyko zachorowania. Mało tego, wielu ekspertów krytykuje rady amerykańskiego lekarza.
Nie ma racjonalnego, medycznego uzasadnienia, żeby przyjmować cynk w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na koronawirusa
Trzeba jednak przyznać, że cynk jest ważny w kontekście infekcji wirusowych. Przeprowadzono badania, które potwierdziły, że niedobór cynku u dzieci i osób starszych może zwiększać podatność na zachorowanie na choroby układu oddechowego. Według Melissy Conrad Stoppler, amerykańskiej patolog cytowanej przez natemat.pl, „cynk może działać w celu złagodzenia objawów infekcji wirusowej i skrócenia czasu jej występowania”.
Portal powołuje się też na specjalistę chorób zakaźnych Josepha Adriana Buensalido, który uważa, że doustne leczenie cynkiem może skrócić czas choroby. Istotne jest podanie odpowiedniej dawki w ciągu 24 godzin od wystąpienia pierwszych objawów. Efekt ten nie dotyczy dzieci.
Cynk - właściwości i dawkowanie
Wiadomo, że zbyt niski poziom cynku w organizmie przełoży się na zmniejszenie odporności i wzrost ryzyka złapania infekcji. Jakie jeszcze właściwości ma cynk? Najważniejsze to:
- działa przeciwwirusowo,
- wpływa na tarczycę,
- odpowiada za prawidłowy podział komórek,
- gwarantuje zdrowe włosy, skórę i paznokcie,
- jest dobry na wzrok,
- reguluje poziom cukru we krwi,
- jest przeciwutleniaczem.
Warto wiedzieć, że cynk nie jest szkodliwy, pod warunkiem, że się go nie przedawkuje. Toksyczna dawka to więcej niż 150 mg cynku na dobę. Instytut Żywności i Żywienia określił bezpieczną maksymalną ilość cynku w zalecanej dziennej porcji na poziomie 15 mg.
Wszystko, co warto wiedzieć o koronawirusie: