Reklama

Wydaje się, że problemy intymne przestały być tematem tabu, a kobiety nie wstydzą się ich tak bardzo, jak jeszcze kilka lat temu. Tymczasem według badania przeprowadzonego na zlecenie Akademii Feminum, 49% pań uznaje rozmowę na temat suchości pochwy z ginekologiem za stresującą. Co więcej, dolegliwość ta wywołuje u kobiet bardzo negatywne emocje, które mogą mieć wpływ na spadek jakości ich życia. Permanentna złość, frustracja czy smutek przekładają się także na relacje z partnerem i zdarza się, że prowadzą do rozpadu związku. Jakie jeszcze konsekwencje psychologiczne może wywoływać suchość pochwy i czy kobiety są gotowe na rozmowę na jej temat?

Reklama

Codzienne obciążenie pracą, zdenerwowanie, pośpiech, stres oraz wewnętrzny dyskomfort mogą powodować u wielu kobiet nieprawidłowe wydzielanie śluzu w przedsionku pochwy. Przyczyną pojawienia się suchości w tych okolicach są także przyjmowane leki, uczulenie wywołane przez stosowane kosmetyki czy nawet alergia na określone pokarmy. Czynników wywołujących suchość pochwy może być zatem naprawdę wiele, jednak w niemal każdym przypadku jej objawy są tak samo nieprzyjemne i frustrujące dla kobiet, które się z nią zmagają. Dolegliwość ta wpływa bowiem nie tylko na jakość życia seksualnego, ale i na komfort codziennego funkcjonowania. Co więcej, może wywoływać poważne konsekwencje psychologiczne, takie jak spadek samooceny, asertywności czy zadowolenia z życia. Dlaczego problem suchości pochwy ma tak duże znaczenie w dbaniu o nasz nastrój?

Odpowiedź jest prosta – złe samopoczucie psychiczne wynika z braku pewności siebie i jest to mechanizm tak zwanego negatywnego błędnego koła nastroju, którego podstawą jest zaniżona samoocena. Dlatego każda kobieta, która chce czuć satysfakcję i szczęście, powinna najpierw zadbać o własną samoocenę, troszcząc się o komfort w sferze kobiecej intymności
- powiedziała Maria Rotkiel, psycholog i terapeutka, ekspert Akademii Feminum.

Co przeszkadza nam w trosce o zdrowie intymne?

Emocją, która najczęściej towarzyszy rozmowom na temat zdrowia intymnego jest wstyd. Potwierdza to badanie przeprowadzone na zlecenie Akademii Feminum, które pokazało, że 76% kobiet uznaje suchość pochwy za wstydliwy problem. Co więcej, 49% pań przyznało, że rozmowa na ten temat z ginekologiem byłaby dla nich stresująca. Emocje, które wywołują problemy intymne, są zatem poważną przeszkodą w walce o zdrowie. Strach przed przyznaniem się do nich jest bowiem często silniejszy niż ból.

Suchość pochwy a konsekwencje psychologiczne

Nieleczona suchość pochwy może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji w obszarze zdrowia psychicznego. Wywołuje bowiem nie tylko takie emocje jak wstyd - 57% kobiet, które zmagają lub zmagały się z nią towarzyszy lub towarzyszył stres, 50% smutek i niezadowolenie, 56% złość i frustracja, a 51% zażenowanie. Panie, które doświadczyły tego problemu wskazują także na niechęć do współżycia, która przekłada się na relacje z partnerem.

Jako terapeuta par wiem, że nasza satysfakcja z seksu ma kluczowe znaczenie. Seks jest nie tylko źródłem przyjemności, jest też ważną płaszczyzną, na której okazujemy czułość, zainteresowanie i miłość. Poprzez seks pielęgnujemy bliskość z partnerem, dbamy o intymną sferę, w której jesteśmy dla siebie najważniejsi
- powiedziała Maria Rotkiel, psycholog i terapeutka, ekspert Akademii Feminum.

Kobiety są świadome, że nieleczona suchość pochwy może znacząco wpływać na wiele sfer ich życia. Najczęściej wskazywanym przez nie w badaniu skutkiem tej dolegliwości był spadek jakości życia seksualnego, który odczuło 81% pań zmagających się aktualnie lub kiedyś z tym problemem. Aż 61% zwróciło z kolei uwagę na pogorszenie relacji z partnerem. Kobiety przyznały także, że doznały spadku ogólnego zadowolenia z życia (49%), a przypadłość ta wpędziła je w kompleksy (38%). Bardzo niepokojący jest również fakt, że 27% respondentek, jako skutek natury emocjonalnej suchości pochwy wskazało depresję.

Dolegliwości intymne, w tym suchość pochwy, to wielopłaszczyznowe problemy, które mogą mieć wpływ na wiele sfer życia. Wywołują silne emocje, która przekładają się nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na relacje z innymi, w szczególności z partnerem.

Jeśli chcemy być pewnymi siebie kobietami, które w pełni cieszą się życiem i potrafią budować satysfakcjonujące relacje z partnerami, musimy pamiętać o zadbaniu o naszą intymną sferę, w tym o profilaktykę i leczenie problemu, jakim jest suchość pochwy
- powiedziała Maria Rotkiel, psycholog i terapeutka, ekspert Akademii Feminum.

Suchość pochwy to problem, z którym możemy się skutecznie uporać. Powrót do zdrowia i dobrego samopoczucia zależy tylko od nas i naszego przekonania do tego, że jest to dolegliwość jak każda inna, dlatego mamy prawo do walki z nią. Marka Feminum oddaje do dyspozycji kobiet trzy żele nawilżające – każdy stworzony z myślą o zdrowiu i komforcie miejsc intymnych. Eliminując niedobory wydzielania śluzu, żele przywracają komfort miejsc intymnych oraz ułatwiają stosunki płciowe, także z użyciem prezerwatyw.

Feminum to nawilżający żel intymny o lekko kwaśnym odczynie pH. Za jego sprawą skóra miejsc intymnych nabierze dawnej elastyczności oraz stanie się bardziej odporna na otarcia i zadrapania. Ten specjalny produkt eliminuje niedobory wydzielania śluzu w pochwie i ułatwia stosunki płciowe. To idealny preparat dla kobiet, które cenią sobie codzienny komfort.

Feminum Aktiv to innowacyjna wersja nawilżającego żelu intymnego Feminum wzbogacona o kwas hialuronowy. Produkt pomoże kobietom aktywnym, które w wyniku suchości pochwy borykają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Obecność naturalnego składnika, którym jest kwas hialuronowy zapewnia podwójną siłę nawilżenia, sprzyja odnowie uszkodzonych tkanek oraz ułatwia odbudowę komórek nabłonka przy ewentualnie powstałych podrażnieniach.

Feminum Fit to najnowsza wersja nawilżającego żelu Feminum wzbogacona o FIToglikogen, będący źródłem niezwykle ważnych substancji odżywczych. To idealny produkt dla kobiet, które w naturalny sposób chcą przywrócić w swojej pochwie odpowiednią florę bakteryjną, odpowiedzialną za utrzymanie jej fizjologicznego i kwaśnego pH.

Więcej informacji na temat produktów Feminum oraz badania "Zdrowie intymne Polek" przeprowadzonego na zlecenie Akademii Feminum, znaleźć można na stronie www.feminum.pl

Reklama

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Reklama
Reklama
Reklama