Reklama

Przedawkowanie witaminy A

Witamina A i beta-karoten są witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach. Organizm ludzki ma zdolność do ich magazynowania w wątrobie i tkance tłuszczowej.
Niestety przyjęcie zbyt dużej dawki witaminy A może spowodować jej nadmierne odkładanie i stać się powodem problemów zdrowotnych. Przedawkowanie witaminy A może doprowadzić do hiperwitaminozy A, co objawia się niewyraźnym widzeniem, bólami kostnymi, bólami głowy, biegunką, brakiem apetytu, łuszczeniem się skóry i osłabieniem siły mięśniowej.

Reklama

Jak uniknąć przedawkowania?

Aby tego uniknąć trzeba przestrzegać zalecanych dawek. Przy przyjmowaniu złożonych preparatów witaminowych należy zwrócić szczególną uwagę na to, jakie dawki tej witaminy znajdują się w każdym z nich.
Zamiast witaminy A lepiej jest przyjmować jej prowitaminę - beta-karoten. Beta-karoten w organizmie ulega przemianie do witaminy A. Co więcej w odróżnieniu do witaminy A nie można go przedawkować. Jedynym działaniem niepożądanym beta-karotenu jest żółknięcie skóry. Jest to jednak jedynie efekt wizualny, który nie ma wpływu na zdrowie.
Przeczytaj też: Przedawkowanie - gdy lek staje się trucizną
Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewasz, że możesz w niej być, bardzo ostrożnie zażywaj suplementy witaminy A. Zbyt duże dawki mogą być powodem wystąpienia wad wrodzonych lub rozwojowych u płodu, szczególnie w pierwszych siedmiu tygodniach ciąży. W tym okresie kobieta często jeszcze nie wie, że będzie matką.

Co wspomaga działanie witaminy A?

Witamina A i beta-karoten mają najlepsze działanie, gdy spożywamy ją z odpowiednią dawką innych niezbędnych składników. Są to: witamina E, selen i cynk.
Szczególnie duże dawki witaminy E powinny przyjmować osoby, które suplementują beta-karoten w dużych dawkach (15 - 30 mg dziennie), Cynk usprawnia transport witaminy A w organizmie, a selen zapewnia większą skuteczność działania beta-karotenu.
Dowiedz się też: Witaminy A i E - jak ich nie stracić?

Działanie witaminy A hamują:

  • alkohol,
  • doustne środki antykoncepcyjne,
  • dym tytoniowy,
  • leki obniżające cholesterol, które działają poprzez pobudzenie wydzielania żółci,
  • metotreksat – lek stosowany w leczeniu zapalenia stawów, nowotworów lub łuszczycy
Reklama

Jak wybrać?

Preparaty witaminy A są sprzedawane w postaci palmitynianu retinolu lub retinolu, które zawarte są w kapsułkach żelatynowych. Obydwa są godne polecenia, ale palmitynian retinolu jest zalecany osobom z chorobami jelit.
Starym i sprawdzonym sposobem na dostarczenie witaminy A jest picie tranu. Nie każdemu jednak odpowiada jego smak i zapach.
Na rynku dostępne są również preparaty karotenów zawieszonych w oleju lub w wodzie. Suplementy rozpuszczalne w wodzie mają postać stałą (tabletki), a zawieszone w oleju – kapsułki żelatynowej. Wydaje się, że tabletki mają lepszą przyswajalność.
Uważa się, że przyjmowanie mieszaniny karotenów (beta-karoten, alfa-karoten, likopen, luteina i inne) jest skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż samego beta-karotenu.
Niektórzy producenci oferują witaminę A w postaci miceli lub emulsji (została ona rozbita na bardzo małe kropelki) zapewniając przy tym, że poprawia to wchłanianie. Witamina w zwykłej postaci wchłania się w 80-90% - to ilość wystarczająca. Kupując micele lub emulsje jedynie narażasz się na większe koszty.

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!